សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយអំពីសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងមុខងារ-ភារកិច្ចរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅខេត្តសៀមរាប
២៣ កក្កដា ២០១៥
នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៥ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានបន្តរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយអំពីសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងមុខងារ-ភារកិច្ចរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅខេត្តសៀមរាប, ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។ សិក្ខាសាលានេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់សាធារណ-ជនមកលើការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដែលផ្តល់ដោយគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ, ការអភិវឌ្ឍវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា, អត្រាការប្រាក់, និងទស្សនវិស័យរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើការអភិវឌ្ឍវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា នាពេលអនាគត ។

Seminar Disseminating the Joint Statement of the National Bank of Cambodia and the Ministry of Economy and Finance, and roles and functions of the NBC, in Siem Reap Province
2015-07-23
On July 23rd, 2015, the National Bank of Cambodia (NBC) continued to organize the seminar disseminating the Joint Statement of the National Bank of Cambodia and the Ministry of Economy and Finance, and roles and functions of the NBC, in Siem Reap Province. This seminar is presided over by H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia. The purpose of the seminar is to raise public awareness on financial services provided by banks and microfinance institutions in Cambodia, development of Cambodia’s microfinance sector, the issue related to interest rate, and the NBC’s vision on developing Cambodia’s microfinance sector in the fututre.