នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៩កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មាធិការជាន់ខ្ពស់សម្រាប់សមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន លើកទី១៦ ក្នុងនាមជាសហប្រធានដឹកនាំអង្គប្រជុំ ជាមួយនឹង ឯកឧត្តម Abdul Rasheed Ghaffour ទេសាភិបាលរងធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ី នៅខេត្ត Sabah ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។ កិច្ចប្រជុំនេះបានផ្តោតការពិភាក្សាលើចំណុចចម្បងៗរួមមាន៖ i/. ស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ ii/. វឌ្ឍនភាពការងាររបស់អនុគណៈកម្មាធិការសមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ានផ្សេងៗ និង iii/. គំនិតផ្តួចផ្តើមរៀបចំវេទិកាចែករំលែកព័ត៌មានអំពី Cybersecurity ក្នុងចំណោមប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន។
កិច្ចប្រជុំនេះត្រូវបានចូលរួមដោយសហប្រធានទាំងអស់នៃគណៈកម្មាធិការអាស៊ានស្តីពីសមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុរួមមានគណៈកម្មាធិការ ៖ ក្របខ័ណ្ឌសមាហរណកម្មវិស័យធនាគារអាស៊ាន (ABIF), សេរីភាវូបនីយកម្មគណនីមូលធន (CAL), អភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលធន (CMD), បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ (FINC), សេរីភាវូបនីយកម្មសេវាហិរញ្ញវត្ថុ (FSL), ប្រព័ន្ធទូទាត់និងផាត់ទាត់ (PSS), និងគណៈកម្មាធិការដឹកនាំការកសាងសមត្ថភាព (SCCB)។
ជាលទ្ធផល កិច្ចប្រជុំបានពិនិត្យឃើញថា អនុគណៈកម្មធិកាសមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ានភាគច្រើនបានសម្រេចតាមទិសដៅការងារស្ទើរតែទាំងស្រុងក្នុងរយៈពេលកន្លងមក និងបានកំណត់រួចរាល់ផងដែរនូវទិសដៅអាទិភាពក៏ដូចជាសូចនាករវាស់វែងវឌ្ឍនភាពសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៩ខាងមុខ។
ចំពោះស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុក្នុងតំបន់វិញ អង្គប្រជុំបានពិនិត្យឃើញថាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់តំបន់អាស៊ានបន្តមានភាពរឹងមាំ ប៉ុន្តែអាចនឹងថមថយបន្តិចនៅឆ្នាំក្រោយដោយសារហានិភ័យចម្បងៗដូចជា សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្ម និងការកើនឡើងភាពរឹតត្បិតនៃស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុសកល។
អង្គប្រជុំក៏បានព្រមព្រៀងគ្នាផងដែរចំពោះការពិចារណាឱ្យមានវេទិកាចែករំលែកព័ត៌មានអំពី Cybersecurity ក្នុងចំណោមប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ដោយសារតែបច្ចុប្បនមានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់នូវសកម្មភាពឧក្រិតកម្មតាមបណ្តាញអ៊ិនធឺណេត និងប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក។ បទឧក្រិដ្ឋទាំងនោះ បានបង្កឱ្យមានការខាតបង់ ដូចជា ការបាត់បង់ទិន្នន័យសំខាន់ៗ ការបាត់បង់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្អាក់ដំណើរការមុខជំនួញជាដើម។ ហានិភ័យទាំងនេះ អាចផ្តល់ផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានចំពោះដំណើរការសមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុរបស់អាស៊ាននាពេលខាងមុខ ដែលទាមទារឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ជាចាំបាច់ពីប្រទេសជាសមាជិកទាំងអស់។

On Thursday, October 18, 2018, H.E. Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, led a delegation from the National Bank of Cambodia to attend the 16th ASEAN Senior Level Committee for Financial Sector in Sabah, Malaysia, as the co-chair of the meeting along with H.E. Abdul Rasheed Ghaffour, Deputy Governor of the Bank Negara Malaysia. The meeting focused on key issues, including: i/. Macroeconomic condition in the region ii/. Progress of the ASEAN Finance Sector Integration Sub-committees, and iii/. Initiative to organize Cybersecurity Information Sharing Platform among ASEAN Member States.
The meeting was participated by all the co-chairs of ASEAN working committees on financial sector integration including: ASEAN Banking Integration Framework (ABIF), Capital Account Liberalization (CAL), Capital Market Development (CMD), Financial Inclusion (FINC), Financial Service Liberalization (FSL), Payments and Settlement Systems (PSS), and Steering Committee on Capacity Building (SCCB).
After a whole day discussion, the meeting noted that most of the ASEAN Sub-Committees had achieved almost all their set targets up to this year and had already set priorities and key performance indicators for 2019.
For the macroeconomic and financial condition in the region, the meeting noted that the region's economic growth continued to be strong, but could be sluggish next year due to major risks stemming from trade war and the tightening of global financial condition.
The meeting also agreed to consider the platform for information sharing on cybersecurity among ASEAN member countries, as there has been a continuous rise in cybercrime incidents. The cyber attacks have caused significant losses such as the losses of critical data, financial losses, disruption of businesses and more. These risks from cyber threats can have a negative impact on the future of ASEAN's financial sector integration process, which require the urgent attention from all member countries.