ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមធ្វើជាសហប្រធានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មាធិការប្រឹក្សាយោបល់នៃការិយាល័យអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពរបស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិប្រចាំប្រទេសថៃ (CDOT) លើកទី១០ នៅថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ នៅខេត្តសៀមរាប។
កិច្ចប្រជុំត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីពិនិត្យលទ្ធផលការងារប្រចាំឆ្នាំ ជាពិសេសវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តគម្រោងជំនួយបច្ចេកទេសរបស់ប្រទេសសមាជិក ដែលរួមមាន កម្ពុជា ឡាវ វៀតណាម និងប្រទេសចំនួន ៧ ផ្សេងទៀត ក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ព្រមទាំងកំណត់ទិសដៅការងាររបស់ CDOT។ ជាលទ្ធផល អង្គប្រជុំបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះប្រសិទ្ធភាពនៃជំនួយបច្ចេកទេសរបស់ CDOT ដែលបានបន្តរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់មន្រ្តីជំនាញនិងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ក្នុងនោះរួមមាន ធនាគារកណ្តាល និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ។
អង្គប្រជុំក៏បានលើកឡើងពីភាពជោគជ័យរបស់កម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្នជាប្រទេសទទួលបានជំនួយបច្ចេកទេសច្រើនជាងគេក្នុងតំបន់ មកធ្វើជាករណីបង្ហាញនិងគំរូសម្រាប់ប្រទេសសមាជិកដទៃ ចំពោះប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តគម្រោងបច្ចេកទេសផងដែរ។ តាមរយៈភាពជោគជ័យនេះ សមត្ថភាពរបស់មន្រ្តីជំនាញ និងស្ថាប័នត្រូវបានពង្រឹងជាបន្តបន្ទាប់ ដែលបាន រួមចំណែកលើកកម្ពស់លទ្ធភាពក្នុងការរៀបចំគោលនយោបាយឱ្យស្របតាមការវិវត្តរបស់សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម។ អង្គប្រជុំក៏បានឯកភាពគ្នា លើការបន្ស៊ីកម្មវិធីកសាងសមត្ថភាពរបស់ CDOT ឱ្យស្របទៅនឹងការងារតាមដាននិងវាយតម្លៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមបេសកកម្មមាត្រា IV របស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF)។ ក្នុងន័យនេះ ការកសាងសមត្ថភាពត្រូវតែមានភាពបត់បែននិងច្នៃប្រឌិតទៅតាមតម្រូវការរបស់ប្រទេសសមាជិក។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ CDOT ដែលបានអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពមន្រ្តីបុគ្គលិកធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ព្រមទាំងបានរួមចំណែកអភិវឌ្ឍវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ដែលមានភាពធន់ រឹងមាំ និងបរិយាបន្ន។ គួររំលេចផងដែរថា បច្ចុប្បន្ន CDOT បាននិងកំពុងផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេសមកធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើការងារចំនួន ៣ រួមមាន៖ i/-ការពង្រឹងការចងក្រងស្ថិតិវិស័យក្រៅប្រទេស ii/-ការងារប្រតិបត្តិការរូបិយវត្ថុនិងអត្រាប្តូរប្រាក់ និង iii/-ការអភិវឌ្ឍក្របខណ្ឌម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា៕

H.E. Rath Sovannorak, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, co-chairs the 10th Meeting of the Advisory Committee of the IMF’s Capacity Development Office in Thailand (CDOT) on June 17, 2024 in Siem Reap.
The meeting was held to review the annual performance, especially the progress of the implementation of technical assistance projects of member countries, including Cambodia, Laos, Vietnam and seven other countries in the Asia-Pacific region, and to set the direction of CDOT. As a result, the meeting highly appreciated the effectiveness of CDOT’s technical assistance, which continued to contribute to capacity building of relevant officials and institutions, including the Central Bank and the Ministry of Economy and Finance.
The meeting also highlighted the success case study of Cambodia, which is currently the largest recipient of technical assistance in the region, as a model for other member countries to effectively implement technical projects. Through this success, the capacity of professional officers and institutions has been continuously strengthened, which has contributed to improving the ability to formulate policies in line with socio-economic developments.
The meeting also agreed to strenghthen the CDOT Capacity Building Program in line with the International Monetary Fund (IMF) Article IV Mission and Monitoring and Assessment. In this sense, capacity building must be flexible and innovative to the needs of member countries. On that occasion, H.E. Deputy Governor also thanked CDOT for developing the capacity of the National Bank of Cambodia's staff as well as contributing to the development of a strong and sustainable banking sector in Cambodia. It should also be noted that CDOT is currently providing technical assistance to the National Bank of Cambodia on three projects, including: i / - Strengthening the compilation statistics of foreign sector ii / - Currency and exchange rate operations and iii / - Development of Cambodia's macroeconomic framework.