ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានសហការជាមួយគណៈមេធាវីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា រៀបចំសិក្ខាសាលាប្រមូលធាតុចូលស្តីពី “បញ្ហាប្រឈមផ្នែកច្បាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងការអនុវត្តក្នុងវិស័យធនាគារ” នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម គិត សុវណ្ណារិទ្ធ អគ្គនាយកត្រួតពិនិត្យ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង ឯកឧត្តម លី ច័ន្ទតុលា ប្រធានគណៈមេធាវីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
អង្គសិក្ខាសាលាបានពិភាក្សាលើទិដ្ឋភាពអនុវត្តច្បាប់ទាក់ទងនឹងការដាក់ទ្រព្យធានាកាតព្វកិច្ចដោយកូនបំណុល ឬហៅថាហ៊ីប៉ូតែក ការប្រើប្រាស់មូលប្បទានបត្រ និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងអំពីសន្តតិកម្ម ដែលសំដៅដល់ការផ្ទេរសិទ្ធិ និងករណីយកិច្ចរបស់មតកជនឱ្យសន្តតិជនម្នាក់ឬច្រើននាក់តាមតាមបណ្តាំ ឬតាមច្បាប់។ សិក្ខាសាលាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះមានការចូលរួមពីតំណាង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា គណៈមេធាវីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនមេធាវី គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូ អិលធីឌី សរុបប្រមាណ ១៩០ រូប។
អ្នកចូលរួមបានបញ្ចេញមតិយោបល់យ៉ាងផុសផុល និងបានលើកសំណូមពរឱ្យមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធដទៃទៀតសម្រាប់សិក្ខាសាលាក្នុងពេលអនាគត ដើម្បីឱ្យមានធាតុចូលគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ សំដៅរួមគ្នាស្វែងរកដំណោះស្រាយសមស្រប ដែលអាចទទួលយកបានពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមផ្នែកច្បាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងការអនុវត្តក្នុងវិស័យធនាគារ។ គួររំលេចផងដែរថា នេះគឺជាសិក្ខាសាលាលើកដំបូងដែល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានសហការរៀបចំជាមួយគណៈមេធាវីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមពីថ្នាក់ដឹកនាំនៃស្ថាប័នទាំងពីរ។

On July 11, 2024, the National Bank of Cambodia (NBC), in collaboration with The Bar Association of the Kingdom of Cambodia (BACK), organized Stakeholder Engagement Workshop on “Legal Issues Related to Banking Practices” at the Center for Banking Studies (CBS), which was presided over by H.E. Kith Sovannarith, Director General of Banking Supervision of the National Bank of Cambodia, and H.E. Ly Chantola, President of The Bar Association of the Kingdom of Cambodia.
The workshop was attended by about 190 participants including participants from the National Bank of Cambodia, The Bar Association of the Kingdom of Cambodia, law firms, banking and financial institutions, Association of Banks in Cambodia (ABC), Cambodia Microfinance Association (CMA), and Credit Bureau Cambodia Co., Ltd (CBC). They actively provided the workshop with inputs on hypothec, checks, and succession.
Participants also suggested for future participation from stakeholders from other relevant ministries and institutions, aiming to obtain a comprehensive discussion and delivering a practical responses to the issues in the industry. The workshop is the first collaboration under the guidance of the two institutions’ top management.