លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំមន្ត្រីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ចុះត្រួតពិនិត្យដំណើរការអនុវត្តន៍សារាចរណែនាំស្តីពីការរៀបចំឥណទានឡើងវិញ នៅតាមបណ្តាគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ នៅថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីធ្វើការវាយតម្លៃវឌ្ឍនភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តសារាចរនេះ។
នេះជាសកម្មភាពចុះត្រួតពិនិត្យផ្ទាល់ដែលលោកជំទាវទេសាភិបាល តែងតែចូលរួមជាមួយមន្ត្រីជំនាញធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងដំណើរការវាយតម្លៃជាប្រចាំលើអនុលោមភាពរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ចំពោះច្បាប់និងបទប្បញ្ញត្តិ ក៏ដូចជាសារាចរណែនាំនានា ក្នុងតួនាទីជាអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុកម្ពុជា។
ក្នុងដំណើរការអនុវត្តនីតិវិធីនេះ មន្ត្រីជំនាញចំនួនប្រាំមួយក្រុមផ្សេងទៀតដែលដឹកនាំដោយទេសាភិបាលរង និងថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏បានចុះត្រួតពិនិត្យដល់ទីតាំងគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុដទៃទៀតផងដែរ៕

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), led NBC officials to conduct examinations on the implementation of the circular on loan restructuring at banks and financial institutions on September 11, 2024 to assess the progress and effectiveness.
This is an on-site examination that H.E. Governor usually joins with the officials of the National Bank of Cambodia, which is the Cambodian monetary authority, in the routine assessments of compliance with laws and regulations such as circulars implemented by banks and financial institutions.
In the same mission, other six teams guided by H.E. Deputy Governors and senior management of the National Bank of Cambodia also did their respective on-site examinations at other banks and financial institutions.