កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៧ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារកណ្តាលកូរ៉េបានរៀបចំសិក្ខាសាលាចាប់ផ្តើមអនុវត្តជាផ្លូវការនូវកម្មវិធី “ភាពជាដៃគូផ្តល់ចំណេះដឹង” ឆ្នាំ២០១៧ សម្រាប់ការស្រាវជ្រាវរួមគ្នាលើប្រធានបទស្តីពី “ទំនាក់ទំនងរវាងអត្រាប្តូរប្រាក់ និងអតិផរណានៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា”។ ការស្រាវជ្រាវរួមគ្នានេះ ទទួលបានការគាំទ្រនិងឧបត្ថម្ភដោយកម្មវិធីភាពជាដៃគូផ្តល់ចំណេះដឹងរបស់ធនាគារកណ្តាលកូរ៉េ (BOK-KPP) ដែលនឹងផ្តល់ឱកាសឱ្យមន្ត្រីជំនាញធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានសហការជាមួយអ្នកស្រាវជ្រាវនៃធនាគារកណ្តាលកូរ៉េ និងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវការគ្រប់គ្រងសាកល (GMRI) របស់ប្រទេសកូរ៉េ ដើម្បីសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យបានស៊ីជម្រៅពីទំនាក់ទំនងរវាងអត្រាប្តូរប្រាក់ និងអតិផរណានៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ដើម្បីចាប់ផ្តើមគម្រោងនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារកណ្តាលកូរ៉េបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងទ្វេភាគីស្តីពីការស្រាវជ្រាវរួមគ្នា នៅឱកាសនោះផងដែរ។ ការស្រាវជ្រាវនេះគ្រោងនឹងបញ្ចប់និងផ្សព្វផ្សាយលទ្ធផល នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧ ខាងមុខ។
សិក្ខាសាលានេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពរបស់ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោក Soon Won Chung ទីប្រឹក្សាជាន់ខ្ពស់នៃវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវការគ្រប់គ្រងសាកល ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងគណៈប្រតិភូធនាគារកណ្តាលកូរ៉េ និងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវការគ្រប់គ្រងសាកល។
ការស្រាវជ្រាវនេះនឹងបង្កើនឯកសារស្រាវជ្រាវពាក់ព័ន្ធនឹងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដែលនៅមានកម្រិតនៅឡើយ ជាពិសេសទៅលើការប្រែប្រួលអត្រាប្តូរប្រាក់ និងការរក្សាស្ថិរភាពថ្លៃ។ លទ្ធផលនៃការស្រាវជ្រាវនឹងក្លាយជាធាតុចូលយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ការរៀបចំគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ សំដៅគាំទ្រការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាប្រកបដោយចីរភាព។ លើសពីនេះ ការស្រាវជ្រាវនេះនឹងរួមចំណែកពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់មន្ត្រីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើការវិភាគ និងការប្រើប្រាស់ម៉ូឌែលសម្រាប់វាយតម្លៃនិងតាមដានស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។

On June 23, 2017, the National Bank of Cambodia (NBC) and Bank of Korea (BOK) hosted the Kick-off Seminar on Empirical Analysis on relationship between exchange rate and inflation in Cambodian economy. This joint research is supported by Bank of Korea-Knowledge Partnership Program (BOK-KPP), which would provide the opportunity to the NBC staff to collaborate with BOK and Global Management Research Institute (GMRI) researchers to conduct empirical analysis on relationship between exchange rate and inflation in Cambodian economy. To begin this project, the National Bank of Cambodia and the Bank of Korea signed the bilateral agreement on the joint-research. This research will have been completed and disseminated in a seminar by December 2017.
The Kick-off Seminar was presided over by Her Excellency Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, and Mr. Soon Won Chung, Chief Advisor of Global Management Research Institute, with the participation of NBC management, BOK and GMRI delegation.
This research will increase the number of research documents related to Cambodian macroeconomy, in particular the volatility of exchange rate and price stability. The research findings are very crucial for NBC to formulate a more effective monetary policy for supporting the sustainable development of Cambodia. Moreover, this research would contribute to enhancing the NBC staff capacity in analyzing factors affecting exchange rate, pass-through effect from exchange rate to inflation, and provide macroeconomic model for better analysis.