កាលពីថ្ងៃទី២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៥ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិនៃក្រសួងផែនការ បានចុះហត្ថលេខារួមគ្នាលើកិច្ចព្រមព្រៀងស្តីពី “ការធ្វើអង្កេតវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស ឆ្នាំ២០១៥” ។ គោលបំណងនៃការធ្វើអង្កេតនេះ រួមមាន៖ ១) ប្រមូលព័ត៌មានអំពីវិនិយោគផ្ទាល់បរទេសក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ២) ប្រមូលព័ត៌មានស្តីពីវិនិយោគរបស់កម្ពុជានៅក្រៅប្រទេស និង ៣) បង្កើនគុណភាពនៃការប្រមូលទិន្នន័យនានាទាក់ទងនឹងវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនៃកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ ហើយស្ថាប័នទាំងពីរជា អ្នកទទួលបន្ទុកចំណាយ ទាំងអស់។ ការធ្វើអង្កេតនេះនឹងធ្វើឡើងរួមគ្នាដោយស្ថាប័នទាំងពីរ ហើយលទ្ធផលនៃការធ្វើអង្កេតដែលនឹងត្រូវចេញផ្សាយមុនដំណាច់ឆ្នាំ២០១៥ ដែលនឹងបង្ហាញពីសក្តានុពលនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ជាពិសេសវិស័យសំខាន់ៗ ចំពោះអ្នកវិនិយោគ ដែលនឹងបង្កើនភាពទាក់ទាញវិនិយោគផ្ទាល់បរទេសមកកម្ពុជាបន្ថែមទៀត សំដៅបន្តរក្សាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព ។
វត្តមាននៅក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខា រួមមានតំណាងមកពី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា លោកជំទាវ ជា សិរី វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ លោកជំទាវ ហង់ លីណា និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ លេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ ធនាគារពិភពលោក និងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា ។ ទន្ទឹមនេះដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដូចជាលេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ និងធនាគារពិភពលោក បានសម្តែងការអបអរសាទរនិងគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ស្ថាប័នទាំងពីរ ។

On June 2, 2015, the National Bank of Cambodia (NBC) and the National Institute of Statistics (NIS) of the Ministry of Planning signed an agreement to cooperate on the Foreign Direct Investment Survey (FDIS) 2015. The purpose of the survey is three fold: (1) to collect information on Foreign Direct Investment in Cambodia (2) to collect information on Cambodian overseas investment and (3) improve the overall quality of FDI data collection.
The initiative was created by both the NBC and NIS and will be funded by both institutions. Through this partnership, the survey will be conducted by both the NBC and NIS. The results of the survey, to be published before the end of the year, will demonstrate the potential of the Cambodian economy. In particular, it will outline which sectors are the most promising for investors. Overall, the survey aims to attract more foreign direct investment in Cambodia and strengthen economic growth in the kingdom.
Present at the signing ceremony were representatives from the NBC, H.E. Chea Serey, representative from the NIS, H.E. Hang Lina, and representatives from the Ministry of Economy and Finance, the ASEAN Secretariat, the IMF, World Bank, and other related ministries. Development partners such as the ASEAN Secretariat, IMF and World Bank, have all congratulated both institutions on the new initiative.