កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៥ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមនិងថ្លែងសុន្ទរកថានៅក្នុងវេទិកាកំពូលអាស៊ាន-ចិនលើកទី៧ ស្តីពី “សហប្រតិបត្តិការនិងការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ” ដែលសហការរៀបចំដោយទីផ្សារមាសសៀងហៃ និងភាគីពាក់ព័ន្ធនៅក្នុងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុចិន នៅទីក្រុងណាននីង ប្រទេសចិន ។ វេទិកានេះ បានអញ្ជើញថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្តាល និយត័ករហិរញ្ញវត្ថុនិងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុមកពីប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន និងប្រទេសចិន ដើម្បីពិភាក្សា ផ្លាស់ប្តូរយោបល់និងបទពិសោធន៍ក្នុងការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមាស ក្នុងតំបន់ ។ វេទិកានេះ ក៏បានផ្តល់ឱកាសដល់ថ្នាក់ដឹកនាំក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាននិងចិន ដើម្បីរឹតចំណងមិត្តភាពនិងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុក្នុងតំបន់ផងដែរ ។
ក្នុងអំឡុងពេលទស្សនកិច្ច ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ក៏បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Luo Jun ប្រធានធនាគារ Guanghi Beibu Gulf Bank នៅប្រទេសចិន បានជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ស្តីពីសក្តានុពលនិងការរីកចម្រើនវិស័យសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ។ ឯកឧត្តម ក៏បានអនុញ្ញាតឱ្យលោកស្រី Lila Lu នាយកប្រតិបត្តិផ្នែកទីផ្សារ របស់ ក្រុមហ៊ុន Shanghai Gold Exchange International បានជួបពិភាក្សាអំពីការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់ស្ថាប័នទាំងពីរ នាពេលអនាគត។

On September 19th, 2015, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, participated and delivered speeches in the 7th China-Asean Summit Forum on Financial Cooperation and Development, co-hosted by Shanghai Gold Exchange and other relevant Chinese financial institutions, in Nanning, China. This forum invited representatives from Central Banks, financial service Regulators and financial institutions in ASEAN and China to exchange views and experience on regional gold market development. This summit also provided leaders and delegation in financial sector from ASEAN and China, an opportunity to enhance the amical relationship and strengthen the cooperation in the regional financial sector dvelopment.
During his mission, H.E. Chea Chanto also allowed Mr. Luo Jun, Chairman of Guanghi Beibu Gulf Bank, to pay courtesy call and discuss about the potential and performance of Cambodia’s economy and financial sector. He also met with Ms. Lila Lu, Executive Marketing Director of Shanghai Gold Exchange International, to discuss about the future cooperation between the two institutions.