កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៦ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញ ជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកវេទិកាពិភាក្សាស្តីពី បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុតំបន់មេគង្គ ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃ ទី១១ ដល់ថ្ងៃទី១៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៦ នៅសណ្ឋាគារ អាំងទែកង់ទីណុងតាល់ ។ វេទិកានេះត្រូវបានរៀបចំដោយ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការជាមួយបណ្តាញធនាគារសម្រាប់ ប្រជាជនក្រីក្រ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងទៀត និងមានសិក្ខាកាមមកពីប្រទេសតំបន់ទន្លេមេគង្គ និងប្រទេសផ្សេងទៀតចូលរួមប្រមាណ ជាង ៣០០ នាក់ ។
គោលបំណងនៃវេទិកានេះគឺដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងរវាងប្រទេស ប្រទេសនានា និងស្ថាប័នទាំងអស់ សំដៅធ្វើឱ្យបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុក្នុងមហាអនុតំបន់ទន្លេមេគង្គកាន់តែ រីកចម្រើន ។

Mekong Financial Inclusion Forum
On July 12, 2016, H.E. Mdm. Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), highly representative of H.E. Chea Chanto, Governor of the NBC, presided over the 1st Mekong Financial Inclusion Forum, co-hosted by the NBC,Banking With The Poor (BWTP), and other development partners. The Forum takes place on 11-14 July 2016 at Intercontinental Hotel with approximately 300 participants from Mekong countries and others.
The forum aims to strengthen the level of cooperation and knowledge exchange between countries and institutions to progress financial inclusion within greater Mekong sub region.