វគ្គ Financial Stability Institute របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC-FSI Connect) ជាវគ្គបណ្តុះបណ្តាលតាមប្រព័ន្ធ Online ផ្នែកត្រួតពិនិត្យធនាគារ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងក្រោម ការផ្តួចផ្តើមរបស់ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដើម្បីកសាង សមត្ថភាពធនធានមនុស្សនៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បន្ថែមលើកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលផ្ទៃក្នុងដែលមានស្រាប់ ជាពិសេស ដើម្បីឯកទេសកម្មខាងត្រួតពិនិត្យធនាគារ និងឆ្លើយតបទៅតាមការប្រែប្រួល នៃនិម្មាបនកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងនិយាមអន្តរជាតិអំពីការត្រួតពិនិត្យធនាគារ ។ វគ្គ NBC-FSI Connect នេះ តម្រូវឱ្យសិក្ខាកាមសិក្សាតាមប្រព័ន្ធ Online និងត្រូវបានបែងចែកជាបីកម្រិតគឺ កម្រិតបឋម កម្រិតមធ្យម និងកម្រិតខ្ពស់ សម្រាប់រយៈពេលសិក្សាប្រមាណជាង ៣ឆ្នាំ ។ នៅខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៦ នេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទិញសិទ្ធិសិក្សាជូនមន្ត្រីបុគ្គលិកប្រមាណ ២០០រូប និងដាក់ឱ្យដំណើរការសិក្សា និងបានរៀបចំឱ្យប្រឡងជាផ្លូវការជាបន្តបន្ទាប់ ។
ដើម្បីធានាគុណភាពសិក្សា គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងវគ្គមួយត្រូវបានបង្កើតឡើង សម្រាប់ គ្រប់គ្រងការសិក្សារបស់សិក្ខាកាមវគ្គនេះ ដែលមានការគាំទ្រដោយផ្ទាល់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ ។ សិក្ខាកាមទាំងអស់ត្រូវបានតម្រូវឱ្យប្រឡងជាផ្លូវការចំពោះមុខគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងវគ្គ ក្រោម ការត្រួតពិនិត្យដោយផ្ទាល់របស់ ឯកឧត្តម ទេសាភិបាល រាល់ពេលបញ្ចប់មុខវិជ្ជានីមួយៗ រហូតដល់ពេលបញ្ចប់កម្រិតទាំងបី ។
គួរគូសបញ្ជាក់ថា វគ្គនេះបានរៀបចំឡើងដោយវិទ្យាស្ថានស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ នៃធនាគារសម្រាប់ការទូទាត់អន្តរជាតិ (Bank for International Settlement - BIS) ដែលមាន ស្នាក់ការកណ្តាលនៅប្រទេសស្វ៊ីស ។ បច្ចុប្បន្ននេះ ធនាគារកណ្តាល និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ សាធារណៈជាង៣០០ នៅលើពិភពលោក បានទិញសិទ្ធិសិក្សាជូនមន្ត្រីខ្លួនដើម្បីលើកកម្ពស់ គុណវុឌ្ឍិផ្នែកត្រួតពិនិត្យធនាគារ ហើយមានសិក្ខាកាមសរុបចំនួន ជាង ១០.០០០នាក់ កំពុងសិក្សា ។

The NBC-FSI Connect is an online training course for banking supervisors, which was initiated by H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia. Functioning as an add-on to the existing internal training, this online course aims at capacity building of human resources in the central bank, especially the specialization of banking supervision in response to the fast development of international standards and financial architecture. This approximate three-year online course is divided into three different levels: fundamental, intermediate, and advanced. In June, 2016, the National Bank of Cambodia has kindly subscribed to the course for 200 of her staff and so far has been subsequently conducting official exams for those participants.
So as to ensure the qualification, an internal Committee has been created to manage the course with the strong support from NBC management. Participants are required to sit their exams in front of the management, particularly under the direct control of H.E. Governor, after each module’s completion until the end of the course.
It is worth noting that the FSI Connect is a course established by the Financial Stability Institute of the Bank for International Settlement, whose headquarter is in Switzerland. Currently more than 300 central banks and financial institutions around the world have subscribed to this online course in order to strengthen the supervisory capacity of their staff; thus, the number of participants in this course has now reached more than 10,000 people.