នៅរសៀលថ្ងៃទី ២៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៦ នេះ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តំណាងរបស់ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃ កម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគណៈប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចសហរដ្ឋអាមេរិក-អាស៊ាន ចូលជួប សម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ។
ជំនួបពិភាក្សានេះមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីជំនាញរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង លោក William G. Lafferrandre III ប្រធានគណៈប្រតិភូ និងសមាជិកដែលជាមន្ត្រី ជាន់ខ្ពស់របស់ក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន ១០ ។ គោលបំណងនៃជំនួបពិភាក្សានេះគឺដើម្បី ស្វែងយល់ពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចនិងទីផ្សារ ក៏ដូចជាឱកាសវិនិយោគនិងការពង្រីកពាណិជ្ជកម្ម បន្ថែមនៅកម្ពុជា ជាពិសេសបន្ទាប់ពីកម្ពុជាបានចូលជាសមាជិកសហគមន៍សេដ្ឋកិច្ច អាស៊ាន (AEC) ។ ក្រុមគណៈប្រតិភូក៏បានជម្រាបជូនលោកជំទាវទេសាភិបាលរង និងអង្គ ប្រជុំអំពីចំណាប់ អារម្មណ៍ក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ជាតិ (National Shared Switch) ដើម្បីទូទាត់ថ្លៃទិដ្ឋាការតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ ទន្ទឹមនេះ ក្រុមគណៈប្រតិភូក៏បានគាំទ្រ យុទ្ធសាស្ត្ររបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការលើកកម្ពស់ការ ប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ផងដែរ ។
ជាទីបញ្ចប់ លោកជំទាវទេសាភិបាលរងបានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់រដ្ឋាភិបាល សហរដ្ឋអាមេរិកដែលតែងតែផ្តល់ការគាំទ្រដល់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តាមរយៈជំនួយ បច្ចេកទេស និងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនានា ។

On behalf of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), H.E. Neav Chanthana, Deputy Governor, on July 26, 2016, met with delegates of the US-ASEAN Business Council.
This meeting was attended by the NBC’s senior officials and technical staff as well as Mr. William G. Lafferrandre III, head of the delegation and members of the senior officials of 10 leading American companies. The purpose of the meeting is to explore the market and economic situation as well as the further expansion of trade and investment opportunities in the country especially after the Cambodia became a member of the ASEAN Economic Community (AEC). The delegation also expressed their interest on the use of the payment system (National Shared Switch) for online payment of the visa. Meanwhile, the delegation also supported the national strategy on the promotion of the use of the riel.
Finally, H.E deputy governor is grateful to the US government for providing support to the NBC through technical assistance and training.