ចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែកក្កដា ដល់ថ្ងៃទី១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៦ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូ ទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាលនិងកម្មវិធីនានា នៃសន្និសីទ “ប្រទេសបួន គោលដៅតែមួយ” ស្តីពី ការតភ្ជាប់វិស័យទេសចរណ៍និងការពង្រីកសហប្រតិប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យធនាគារ នៅទីក្រុងយ៉ាំងហ្គោន ប្រទេសមីយ៉ានម៉ា ដែលមានការចូលរួមដោយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសទាំងបួន (CLMV ៈ កម្ពុជា ឡាវ មីយ៉ានម៉ា និងវៀតណាម) ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីភាពរបស់ថ្នាក់ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីនិងអនុប្រធានាធិបតីរបស់ប្រទេស CLMV ។ សន្និសីទនេះ មានគោលបំណងពង្រឹងវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងចំណោមប្រទេស CLMV ទាក់ទាញវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស លើកកម្ពស់ប្រទេស CLMV ជាគោលដៅដ៏ទាក់ទាញតែមួយ និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៅក្នុងវិស័យធនាគារ ។
នៅក្នុងវិស័យធនាគារ ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសទាំងបួន បានឯកភាពបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីសម្រេចបានវឌ្ឍនភាពសំខាន់ៗ ក្រោមក្របខ័ណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ាន និងបានគាំទ្រការបង្កើត “ក្រុមការងារពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនិងការផ្សាភ្ជាប់ក្នុងវិស័យធនាគារក្នុងចំណោមប្រទេស CLMV” ។ លើសពីនេះ ទេសាភិបាល CLMV ក៏បានឯកភាពពង្រឹងបន្ថែមទៀតលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៅក្នុងផ្នែកប្រតិបត្តិការរូបិយវត្ថុ ការត្រួតពិនិត្យធនាគារនិងបទប្បញ្ញាតិ្ត និងសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសនានា ។

From July 30th to August 1st, 2016, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, led the delegation to attend the the Governors' meeting and events of the Four Countries-One Destination Conference on Connecting Tourism and Expanding Cooperation in Banking Sector in Yangon, Myanmar. Ministers of Tourism and Governors of Central Bank of CLMV countries, namely Cambodia, Lao People’s Democratic Republic, Republic of the Union of Myanmar and Socialist Republic of Vietnam, participated in this conference with the presence of Deputy Priministers and Vice President of CLMV. The Events were organized with the aim to enhance tourism promotion among CLMV, to attract Foreign Direct Investment, to promote CLMV as an attractive single destination and to expand the cooperation in banking system.
Furthermore, the Central Bank’s Governors of CLMV agreed to intensify their efforts to achieve meaningful progress in the banking sector cooperation under ASEAN framework. The Governors also supported the establishment of a working group on strengthening cooperation and enhancing the connectivity in banking sector among CLMV countries. In addition, the Governors agreed to further enhance mutual cooperation in the areas of monetary operation, banking supervision and regulation, and technical cooperation.