កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៦ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យឯកឧត្តម Serge Kolb ទេសាភិបាលរងធនាគារកណ្តាលលុចសំបួ ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារនៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។ឆ្លៀតក្នុងឱកាសបំពេញទស្សនកិច្ចនេះ ឯកឧត្តម Serge Kolb បានធ្វើបទឧទ្ទេសនាម ស្តីពី "ការប្រឈមនិងកាលានុវត្តភាពសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា" ជូនថ្នាក់ដឹកនាំនិងមន្ត្រីរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។ ឯកឧត្តម Serge Kolb សង្គត់ធ្ងន់លើការពិភាក្សាអំពី ៖ ១/- សារៈសំខាន់ក្នុងការធ្វើបដិដុល្លារូបនីយកម្ម ២/- កំណើនឥណទាន និងទីផ្សារអចលនទ្រព្យ ព្រមទាំងគោលយោបាយម៉ាក្រូប្រុងប្រយ័ត្ន ក្នុងតំបន់អាស៊ី និងតំបន់អឺរ៉ូ និង ៣/- ការធ្វើពិពិធកម្ម និងឧត្តមភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជា: គោលនយោបាយរយៈពេលមធ្យម និងវែង ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារកណ្តាលលុចសំបួ បានពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អចាប់តាំងពីដើមទស្សវត្សរ៍ឆ្នាំ២០០០មក ហើយតាមរយៈ នេះធនាគារកណ្តាលលុចសំបួ បានផ្តល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់អនុបណ្ឌិតផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជារៀងរាល់ឆ្នាំ និងផ្តល់ឱកាសឱ្យដល់មន្ត្រីបុគ្គលិកធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានធ្វើកម្មសិក្សានៅធនាគារកណ្តាលលុចសំបួ លើការងារចម្បងៗរបស់ធនាគារកណ្តាល ។

On 22 November 2016, H.E. Chea Chanto, the Governor of the National Bank of Cambodia allowed H.E. Serge Kolb, Deputy Governor of Banque Centrale Du Luxembourg to pay a courtesy call at National bank of Cambodia. Talking opportunity of his visit H.E. Serge Kolb presented on “the Challenges and Opportunities for Cambodian Economy” to the NBC’s young economic and relevant staff. H.E. Serge Kolb highlighted on key issues of Cambodian Economy including: 1/- De-dollarization: how to increase the riel’s attraction, 2/- Credit growth and real estate market development: what lessons could be drawn from macro-prudential policies in selected Asian countries and the EU, and 3/- Diversification and competitiveness in Cambodia: what policies in the medium and long term.
The National bank of Cambodian and The Banque Centrale Du Luxembourg has always strengthened the cooperation since early 2000s. Through this close cooperation, BCL provided scholarship to NBC’s staff to study in master degree in finance as well as opportunities to NBC staff on the jobs training at BCL.