លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានចូលរួមកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារអន្តរក្រសួងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្របរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ លើកទី ៣ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា
១៣ ធ្នូ ២០១៦
លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអញ្ចើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារអន្តរក្រសួងរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្របរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ លើកទី ៣ នៅថ្ងៃទី១៣-១៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ កិច្ចប្រជុំនេះរៀបចំឡើងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាដោយមានកិច្ចសហការពីអង្គការ UNCDF និងមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមួយចំនួន ។ កិច្ចប្រជុំនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីពិនិត្យនិងតាមដានការអនុវត្តគម្រោង Making Access Possible (MAP ) ដែលជាផ្នែកមួយនៃការពង្រឹងបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។

H.E Neav Chanthana, Deputy Governor of National Bank of Cambodia, attends the 3rd meeting of Inter-ministerial Working Group on Financial Inclusion Strategy Formulation (IMWG-FISF) at the National Bank of Cambodia
2016-12-13
H.E Neav Chanthana, Deputy Governor of National Bank of Cambodia, attends the 3rd meeting of Inter-ministerial Working Group on Financial Inclusion Strategy Formulation (IMWG-FISF) on 13-14 December 2016, at the National Bank of Cambodia. This Meeting is co-organized by National Bank of Cambodia and UNCDF presented to representatives of related ministry and institution to overview and monitor on implementation of Making Access Possible (MAP) which is part of Financial Inclusion in Cambodia.