លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គនាយកបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានដឹកនាំក្រុមការងារជួបប្រជុំជាមួយគណៈកម្មការទូទាត់ នៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងតំណាងគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់
១៨ តុលា ២០១៧
កាលពីថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៧ លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គនាយកបច្ចេកទេសធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានដឹកនាំក្រុមការងារជួបប្រជុំជាមួយគណៈកម្មការទូទាត់ នៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងតំណាងគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់ ។ គោលបំណងនៃកិច្ចប្រជុំនេះគឺដើម្បីពិភាក្សាអំពីគម្រោងបាគងដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងករណីសិក្សាពីលទ្ធភាពនៃការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់រូបិយវត្ថុអេឡិចត្រូនិកសម្រាប់ប្រតិបត្តិការទូទាត់អន្តរធនាគារ ។

H.E Chea Serey, Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia (NBC) had a meeting with the Payment Committee of the Association of Bank in Cambodia and representatives of Payment Service Provider
2017-10-18
On October 18, 2017, H.E Chea Serey, Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia (NBC) had a meeting with the Payment Committee of the Association of Bank in Cambodia and representatives of Payment Service Provider. The purpose of the meeting is to discuss the Bakong Project which is the new initiative of the NBC with regard to the case study of the possibility in introducing electronic money for inter-bank payment transaction.