នៅថ្ងៃសុក្រ ២រោច ខែមាឃ ឆ្នាំរកា នព្វស័ក ព.ស. ២៥៦១ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៨ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ី ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង ឯកឧត្តម Muhammad bin Ibrahim ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ី ដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅខេត្តសៀមរាប។
កិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីនេះ ត្រូវបានប្រារព្វឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសាមគ្គីភាព មិត្តភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ។ កាលពីឆ្នាំ២០១០ កន្លងទៅ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ីបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀគ្នាលើអនុស្សារណៈយោគយល់ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសទៅលើ ការត្រួតពិនិត្យធនាគារ ប្រព័ន្ធទូទាត់និងផាត់ទាត់ គោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ និងការវិភាគម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច។ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះ គណៈប្រតិភូទាំងពីរភាគី បានពិភាក្សានិងផ្លាស់ប្តូរយោបល់និងព័ត៌មានអំពីវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលសម្រេចបានមកទល់បច្ចុប្បន្ន ស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុនៃប្រទេសទាំងពីរ បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) និងអភិបាលកិច្ចនិងរចនាសម្ព័ន្ធរបស់ធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ។
មកទល់បច្ចុប្បន្ននេះ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រកបដោយភាពល្អប្រសើររវាងធនាគារកណ្តាលទាំងពីរបានរួមចំណែកជំរុញដល់ការរីកចម្រើននៃវិស័យធនាគារក្នុងប្រទេសទាំងពីរ។ ធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ី បានចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សរបស់ធនាគារជាតិកម្ពុជាតាមរយៈការផ្តល់នូវវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនានា ក៏ដូចជាការចុះទស្សនកិច្ចសិក្សាផ្ទាល់ទៅធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ីផងដែរ។ ទន្ទឹមនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងធនាគារកណ្តាលម៉ាឡេស៊ីក៏បានរួមគ្នាបង្កើត Supervisory College ដើម្បីពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការត្រួតពិនិត្យធនាគារឆ្លងប្រទេសទាំងពីរ។
ដោយបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) បាននិងកំពុងរីចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារកណ្តាលទាំងពីរបានបន្តប្តេជ្ញាពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍនិងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីធ្វើទំនើបកម្ម បង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងសក្ត័សិទ្ធភាពនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ របស់ប្រទេសទាំងពីរ ជាពិសេសលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដើម្បីជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ។ លើសពីនេះ ធនាគារកណ្តាលទាំងពីរក៏បានប្តេជ្ញាក្នុងការបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែម ទៅលើ ការត្រួតពិនិត្យធនាគារ និងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ។ល។ ដើម្បីអភិវឌ្ឍនិងធ្វើទំនើបកម្មវិស័យធនាគារសំដៅរួមចំណែកជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសទាំងពីរប្រកបដោយចីរភាព។

On 2 February 2018, the National Bank of Cambodia hosted a bilateral meeting with Bank Negara Malaysia, presided over by H.E. Chea Chanto, Governor of National Bank of Cambodia and Tan Sri Muhammad Bin Ibrahim, Governor of Bank Negara Malaysia in Siem Reap.
The meeting aimed at strengthening solidarity, friendship, and most importantly continuing the tradition of close cooperation between the two central banks. Both Central Banks signed a Memorandum of Understanding (MOU) on Bilateral Technical Cooperation since 2010 on areas related to banking supervision, payment and settlement system, monetary policy, and macroeconomic analysis. In the meeting, the delegates of both central bank exchanged views and discussed on the progress and achievements of bilateral technical cooperation, recent development of macroeconomic and financial sector, FinTech, and Central bank governance and structure.
So far, excellent cooperation between both central banks has immensely contributed to the development of the two countries’ banking sectors. The Bank Negara Malaysia also contributed to the improvement of human resources at the National Bank of Cambodia through various trainings and study visits. In addition, the National Bank of Cambodia and Bank Negara Malaysia also established supervisory colleges in order to further strengthen cross-border banking supervision.
With the rising trend of fintech across the international arena, both central banks have agreed to collaborate on the development and adoption of fintech in enhancing innovation, efficiency and effectiveness of both countries’ financial services sectors, particularly on the application of technology in financial inclusion. Besides fintech, both central banks have also agreed to further enhance cooperation on areas such as supervision and research among others, targeting at further developing and modernizing banking sector and contributing to the sustainable economic growth of Cambodia and Malaysia.