នាថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ ១រោច ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ នៅសាលប្រជុំនៃវិទ្យាស្ថានអប់រំជាតិ លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គនាយកបច្ចេកទេស និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចូលរួមជាគណៈអធិបតីក្នុងពិធីផ្សព្វផ្សាយការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ “កម្មវិធីសិក្សាលម្អិតគ្រប់មុខវិជ្ជានិងគ្រប់ភូមិសិក្សា” ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ក្នុងឱកាសនេះផងដែរ លោកជំទាវ ជា សិរី ក៏បានទទួលយកសៀវភៅកម្មវិធីសិក្សាលម្អិតលើមុខវិជ្ជាចំនួន៥ គឺគណិតវិទ្យា គេហសេដ្ឋកិច្ច សិក្សាសង្គម សីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា និងបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន ដែលជាមុខវិជ្ជាសម្រាប់ដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក្រោមកិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នទាំង២។
ដោយសង្កេតឃើញពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុចំពោះការទទួលបាននិងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ដែលអាចលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន និង អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាននិងកំពុងសហការគ្នាលើគម្រោងដាក់បញ្ចូលចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាចំណេះទូទៅចាប់ពីថ្នាក់ទី១ ដល់ទី១២។ ភាគីទាំងពីរបានធ្វើការរួមគ្នាដើម្បី កំណត់នឹងកែសម្រួលកម្មវិធីសិក្សាលើមុខវិជ្ជាពាក់ព័ន្ធ។ ជាជំហានបន្ទាប់ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នឹងបន្តកិច្ចគាំទ្រដល់ក្រសួងក្នុងសរសេរសៀវភៅសិក្សាគោល និងបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលលើមុខវិជ្ជាពាក់ព័ន្ធទាំងនេះ ដើម្បីធានាប្រសិទ្ធិភាពនៃការអនុវត្ត ។

On June 28th, 2018 at the National Institute of Education, H.E. Chea Serey, Director General of Central Banking and also the representative of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, attends the official launching ceremony of “National Syllabuses for all Subjects and Grade Levels”. The event is presided over by His Excellency Bandith Sapheachar Hang Chuon Naron, Minister of the Ministry of Education, Youth and Sport. On this occasion, H.E. Chea Serey receives National Syllabus for five subjects namely Mathematics, Home Economics, Social Study, Moral Civic and Life Skills, all of which financial literacy are embedded under the two institutions’ cooperation.
Having seen the importance of financial literacy in responsible financial access and usage that can help improve people living standard and national economy, the National Bank of Cambodia and the Ministry of Education, Youth and Sport have been working together to integrate financial literacy into general school curriculum from grade 1-12 since 2016. The two parties have identified and revised the most relevant subjects together. Moving forward, the National Bank of Cambodia will continue to assist the Ministry in textbooks writing and teacher training to ensure effective implementation.