កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១រោច ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំច សំរិទ្ធិស័ក ព.ស.២៥៦២ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ លោកជំទាវ ជា សិរី អគ្គនាយកបច្ចេកទេស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យ តំណាងមកពីសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា (CMA) ជួបពិភាក្សាការងារពាក់ព័ន្ធនឹងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សនៅក្នុងវិស័យធនាគារ ដោយមានប្រធានបទសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជា៖ i/-រចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រងរបស់វិទ្យាស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ii/- ក្របខណ្ឌសមត្ថភាពសម្រាប់វិស័យធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទាំងមូល iii/- ការបង្កើតកម្មវិធីសិក្សាសម្រាប់រៀបចំវគ្គ
បណ្តុះបណ្តាលលើប្រធានបទពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រតិបត្តិតាម ការប្រឆាំងការសំអាតប្រាក់និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ការវាយតម្លៃឥណទាន ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ សវនកម្មផ្ទៃក្នុង ហិរញ្ញវត្ថុពាណិជ្ជកម្ម ជាដើម និងiv/- ការបង្កើតមូលនិធិអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស។ កិច្ចពិភាក្សានេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងពង្រឹងគុណភាពធនធានមនុស្ស ក្នុងវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា ឲ្យមានលក្ខណៈប្រហាក់ប្រហែលនឹងធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យធនាគារនៅក្នុងតំបន់ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលជាអាជ្ញាធរអាណាព្យាបាល និងវិស័យឯកជនក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ។

H.E. CHEA SEREY, Assistant Governor and Director General of the National Bank of Cambodia, met with the representatives of the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodian Microfinance Association (CMA)
2018-06-28
On June 28th, 2018, H.E. CHEA SEREY, Assistant Governor and Director General of the National Bank of Cambodia, met with the representatives of the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodian Microfinance Association (CMA) to discuss issues related to human resource development in Cambodia such as i/- Governing structure of Institution of Banking and Finance (IBF) ii/- Industry-wide competency framework iii/- Compulsory Certification and iv/- Development fund. This reflects collective efforts of NBC, ABC and CMA to boost capacity building in banking sector and cooperation between NBC as regulator and private sector in banking sector.