ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាមានមោទនភាពយ៉ាងខ្លាំងដែលថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាមួយរូបទទួលបានពានរង្វាន់ “ប្រព័ន្ធទូទាត់នាពេលអនាគត” ពីវិទ្យាស្ថានធនាគារប៊ុយដាប៉ែស។ លោកជំទាវ ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេសនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ត្រូវបានបោះឆ្នោតជ្រើសរើសដោយសាធារណជនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ជាបុគ្គល ដែលបានជំរុញឱ្យមាននវានុវត្តភាពនិងជា game-changer ក្នុងផ្នែកទូទាត់។ ជាក់ស្តែង ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់លោកជំទាវផ្ទាល់ ប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងដែលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆែនត្រូវបានអភិវឌ្ឍ និងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២០ កន្លងទៅថ្មីៗនេះ។ ប្រព័ន្ធបាគងនេះប្រៀបដូចជាឆ្អឹងខ្នងនៃប្រព័ន្ធទូទាត់ ដែលអាចឱ្យអតិថិជនធ្វើប្រតិបត្តិការតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកបានភ្លាមៗ ដូចជា ការទូទាត់ ផ្ទេរប្រាក់ ដាក់ប្រាក់ និងដកប្រាក់ កាន់តែមានភាពងាយស្រួល ឆាប់រហ័ស កាត់បន្ថយចំណាយថ្លៃប្រតិបត្តិការ និងមានសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ជាពិសេសក្នុងបរិការណ៍ប្រទេសកំពុងទទួលរងវិបត្តិកូវីដ១៩ ដែលបានធ្វើឱ្យតម្រូវការទូទាត់អេឡិចត្រូនិកកំពុងមានការកើនឡើង។ ការដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធបាគង គឺជាជោគជ័យថ្មីមួយទៀតដែលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាសម្រេចបានក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងការរីកចម្រើនផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនាពេលបច្ចុប្បន្ន ព្រមទាំងរួមចំណែកក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចឆ្ពោះទៅរកសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលស្របតាមបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០ និងបរិបទសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលក្នុងតំបន់។
គួរបញ្ជាក់ថា បេក្ខភាពដែលចូលរួមក្នុងការបោះឆ្នោតនេះ រួមមានលោកជំទាវ ជា សិរី លោក Jack Ma ប្រធានក្រុមហ៊ុនអាលីបាបារបស់ប្រទេសចិន និងលោក Meidad Sharon នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនហិរញ្ញវត្ថុ ChrageAfter របស់សហរដ្ឋអាមេរិក។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានក្រុមហ៊ុននិងបញ្ញត្តិករក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលបានឈ្នះពានរង្វាន់ផងដែរ។

The National Bank of Cambodia is very proud that one of our senior managements was awarded as a recipient of the “Future Payment System” by the Center for Finance, Technology and Entrepreneurship and the Budapest Institute of Banking. Her Excellency Chea Serey, Assistant Governor and Director General of Central Banking, was elected by the public via online voting as an individual who has driven innovation and is a game-changer in payment system.
In addressing the lack of interoperability and interconnectivity across banks and financial institutions which restrain customers from making electronic payments and fund transfers at affordable cost, Her Excellency Chea Serey has led the team in developing the Bakong system which acts as a backbone payment system connecting all the bans and financial institutions to one common platform. Bakong System is a core payment system infrastructure which enables its member banks and financial institutions to make interoperable payments in a safe and efficient manner that offers free of charge for fund transfers and reduces transaction costs and promotes financial inclusion. Meanwhile, Bakong payment system which uses Blockchain technology was developed and officially launched on October 28, 2020. The Bakong system has been contributing to promoting cashless payments, in which the usage of electronic payments have been increasing during the COVID-19 pandemic. The launch of Bakong system is another breakthrough that the National Bank of Cambodia has achieved in modernizing its payment systems in response to current economic and financial developments as well as driving the country toward digital economy in line with the Industrial Revolution 4.0 and the context of regional digital economy.