នារសៀលថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៧រោច ខែមាឃ ឆ្នាំជូត ទោស័ក ព.ស.២៥៦៤ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ ឯក ឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ អគ្គនាយកត្រួតពិនិត្យ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារ ជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាគណៈអធិបតីក្នុងវេទិកាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសម្រាប់សហគ្រិនភាពស្តីពី “លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រីក្នុងសម័យកូវីដ-១៩” នៅសណ្ឋាគារសូហ្វីតែលភ្នំពេញភូគីត្រា ។ វេទិកានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងចែករំលែកព័ត៌មាននិងចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានរបស់ស្ត្រី ជាពិសេសសហគ្រិនជាស្ត្រី បង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលសម្រាប់តួអង្គសំខាន់ៗនិងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធរបស់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព និងជំរុញគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការឱ្យពិចារណា អំពីការអភិវឌ្ឍផលិតផលនិងសេវាឱ្យស្របទៅនឹងតម្រូវការរបស់សហគ្រិនស្ត្រី ពិសេសសហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេង។
ឯកឧត្តម អគ្គនាយកត្រួតពិនិត្យ បានជម្រាបជូនអង្គវេទិកាថា បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរួមចំណែកកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងលើកកម្ពស់វិបុលភាពនៅកម្ពុជា។ ដូច្នេះ ការជំរុញលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុមានតម្លៃសមរម្យនិងមានការត្រួតពិនិត្យត្រឹមត្រូវគឺជាសកម្មភាពអាទិភាពរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ ទោះយ៉ាងណា ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា នៅមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ពិសេសសម្រាប់ស្ត្រី ។

In the afternoon of February 4th, 2021, H.E. Rath Sovannorak, Director General of Banking Supervision, on behalf of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, presides over the Entrepreneurship Ecosystem Forum on “Access to Finance for Women Entrepreneurs in COVID-19 Era” at Sofitel Phnom Penh Phokeethra. This forum is hosted by the USAID through Pact Cambodia in collaboration with the National Bank of Cambodia and Khmer Enterprise, co-organized by Swisscontact and Good Return, to share experiences and relevant insights on access to finance for women entrepreneurs, create an enabling environment for key actors and stakeholders in entrepreneurship ecosystem and encourage financial service providers to consider appropriate financial products and services to suit women entrepreneur’s needs.
Taking this opportunity, H.E. Director General has informed all participants that financial inclusion plays an important role in poverty reduction and economic empowerment in Cambodia. Thus, promoting access to and usage of affordable and well-regulated financial services is set as one of NBC’s priorities. However, there are still a lot of challenges remained to overcome, particularly for women.