លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេស នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ត្រូវបានអញ្ជើញជាវាគ្មិនកិត្តិយសក្នុងវគ្គពិភាក្សាតុមូលនៃវេទិកា Point Zero Forum ដែលជាវេទិកាពិភាក្សានិងផ្លាស់ប្តូរយោបល់ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុដ៏ធំនៅទីក្រុង Zurich ប្រទេសស្វ៊ីស។
វេទិកានេះមានរយៈពេល៣ថ្ងៃគឺចាប់ពីថ្ងៃអង្គារ ៧ រោច ដល់ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៩ រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស. ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២១-២៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ដែលជាការសហការរៀបចំដោយធនាគារជាតិស្វ៊ីស អាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី និងធនាគារសម្រាប់ការទូទាត់អន្តរជាតិ (BIS)។
វេទិកា Point Zero Forum មានការចូលរួមពីអ្នកជំនាញពីក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុធំៗ និងធនាគារកណ្តាលប្រមាណ ៥០០ មកពីជុំវិញពិភពលោក ក្នុងគោលបំណងជំរុញកិច្ចពិភាក្សានិងផ្លាស់ប្តូរយោបល់ទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុរវាងវិស័យសាធារណៈ និងឯកជន។ បន្ថែមលើនេះ វេទិកានេះក៏បានផ្តល់ឱកាសឱ្យមានការបង្ហាញបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុចុងក្រោយ ជាពិសេសការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆែន សម្រាប់បង្កើតទ្រព្យសកម្មគ្រីបតូ រូបិយប័ណ្ណឌីជីថល និងប្រព័ន្ធទូទាត់ពហុភាគីឆ្លងប្រទេស។
ក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូល លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ពីការអភិវឌ្ឍនិងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់នៅកម្ពុជា ជាពិសេស ការបង្កើតប្រព័ន្ធបាគង ដែលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆែន ហើយក្លាយជាប្រព័ន្ធទូទាត់កន្លោងសម្រាប់សម្រួលដល់ការទូទាត់អន្តរគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ។
បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវ ក៏បានចូលរួមកិច្ចពិភាក្សាជាមួយនិយតករនានាដើម្បីស្វែងរកគន្លឹះក្នុងការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែន និងការដាក់ចេញបទប្បញ្ញត្តិនានា ក្នុងគោលបំណងរក្សាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ។
គួររំលេចថា ការចូលរួមរបស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ក្នុងវេទិការ Point Zero Forum នេះ គឺតបតាមការអញ្ជើញរបស់ឯកឧត្តម Thomas Jordan ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិស្វ៊ីស និងឯកឧត្តម Ravi Menon នាយកគ្រប់គ្រងអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី៕

H.E. Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of Central Banking of the National Bank of Cambodia, was invited to be a keynote speaker at the Point Zero Forum, in Zurich, Switzerland.
This 3 day-forum, started from 21-23 June, 2022, was co-hoted by the Swiss National Bank, the Monetary Authority of Singapore, and the Bank for International Settlements (BIS).
The Point Zero Forum served as a platform for experts from major financial technology companies and about 500 central banks from around the world to exchange of views on financial technology between the public and private sectors. In addition, the platform also provides an opportunity to demonstrate the latest financial technologies, especially the use of blockchain technology for the creation of cryptocurrencies, digital currencies, and cross-border payment systems.
During the roundtable discussion, H.E. Dr. Chea Serey shared her experiences on the development and modernization of payment systems in Cambodia, especially the establishment of the Bakong system, which uses blockchain technology and becomes a payment system to facilitate inter-banks and financial institutions’ payments.
In addition, she also participated in discussions with regulators to find tips for connecting cross-border payment systems and introducing regulations to maintain financial stability.
It should be mentioned that H.E. Dr. Chea Serey attended the Point Zero Forum at the invitation of H.E. Thomas Jordan, Governor of the Swiss National Bank and H.E. Ravi Menon, Managing Director of the Monetary Authority of Singapore.