នៅថ្ងៃសុក្រ ១២កើត ខែផល្គុន ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ឧបការីទេសាភិបាល និងជាអគ្គនាយកបច្ចេកទេស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជា វាគ្មិនកិត្តិយសធ្វើបទឧទ្ទេសនាមក្រោមប្រធានបទ «សារៈសំខាន់នៃរូបិយវត្ថុ» ជូនសមណៈសិស្សនិងសាស្ត្រាចារ្យពីពុទ្ធិកសកលវិទ្យាល័យចំនួន ៣០០អង្គ នៅសាលសន្និសីទចតុមុខ។ ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវបណ្ឌិតក៏បានផ្តល់ការពិភាក្សាពីការផ្តល់សិទ្ធអំណាចជូនដល់ស្រ្តី ស្របពេលទិវាសិទ្ធិនារីអន្តរជាតិ ៨មីនា ជិតឈានចូលមកដល់។
ក្នុងសិក្ខាសាលានោះ លោកជំទាវបណ្ឌិតបានចែករំលែកចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងប្រវត្តិនៃការកកើតប្រាក់រៀល និងសារៈសំខាន់នៃប្រាក់រៀល ព្រមទាំងវិធានការជំរុញការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងធនាគារជាតិ សំដៅលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលឱ្យបានកាន់តែច្រើនថែមទៀត។
តាមរយៈបទឧទ្ទេសនាមស្តីពី «សារៈសំខាន់នៃរូបិយវត្ថុ» សមណៈសិស្សនិងអ្នកចូលរួម បានទទួលការយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ថា ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលតែមួយគត់ នឹងលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនយោបាយរូបិយវត្ថុ និងពង្រឹងអធិបតេយ្យនិងបូរណភាពទឹកដី ព្រមទាំងជួយជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការអភិវឌ្ឍ និងមោទនភាពជាតិ។

On Friday, March 3, 2023, H.E. Dr. Chea Serey, Assistant Governor and Director General of the National Bank of Cambodia, was invited to be the keynote speaker on the topic of "The Importance of The Currency" to 300 students and professors from Buddhist universities at the Chaktomuk Conference Hall. On that occasion, H.E. Dr. Chea Serey also addressed on the women's empowerment as the International Women's Day on March 8 is approaching.
During her speech, H.E. Dr. Chea Serey has shared on the history and the significance of the Khmer riel, as well as the measures taken by the Royal Government and the National Bank of Cambodia to promote the use of the Khmer riel.
Through the presentation on "The Importance of The Currency", students and participants have gained a better understanding that the use of riel will enhance monetary and political efficiency and strengthen sovereignty and territorial integrity, as well as promote our economic growth, development and national pride.