នៅថ្ងៃពុធ ១៣រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស. ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ តបតាមការអញ្ជើញរបស់ គណៈកម្មការសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (UNESCAP) លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាលរងនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងសម័យប្រជុំ UNESCAP លើកទី៧៩ នៅទីស្នាក់ការកណ្តាលរបស់ UNESCAP នៅទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ។
ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ត្រូវបានអញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនចែករំលែកទស្សនៈធនាគារកណ្តាលលើប្រធានបទ "កាតាលីករអាកាសធាតុលើហិរញ្ញវត្ថុ និងការវិនិយោគ" នៅក្នុងវេទិកាពិភាក្សាជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុ និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាននៃបណ្ដាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។ លោកជំទាវ ជា សិរី បានចែករំលែកការងារមួយចំនួនដែលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអនុវត្តក្នុងនាមជាអាជ្ញាធរត្រួតពិនិត្យប្រព័ន្ធធនាគារ ដើម្បីជួយធនាគារក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុដែលទាក់ទងនឹងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ព្រមជាមួយគ្នានេះជួយបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលសម្រាប់ធនាគារក្នុងការស្វែងរកទុន និងជំរុញការផ្ដល់ទុនវិនិយោគចាំបាច់លើបណ្ដាគម្រោងបៃតងនៅកម្ពុជា។ លោកជំទាវ ក៏បានជំរុញឱ្យបណ្ដាប្រទេសដែលស្ថិតក្នុងស្ថានភាពស្រដៀងនឹងកម្ពុជា ដែលបានបញ្ចេញកាបូនទាបប៉ុន្តែងាយរងគ្រោះខ្លាំងទៅនឹងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ បង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដោយសហការជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយហិរញ្ញប្បទាន ដើម្បីផ្ដល់ធនធានចាំបាច់បន្ថែមទៅដល់បណ្ដាគម្រោងបន្សាំ (adaptation)នឹងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ។

On 17th May 2023, at the invitation of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), Her Excellency Dr. Chea Serey, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, participated in UNESCAP’s “79th Session of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific” at its headquarter in Bangkok, Thailand.
Her Excellency was invited to share the central bank’s view on the topic of “Catalysing Climate Finance and Investment ” in a panel discussion with Ministers of finance and Minister of Environment of countries in the Asia Pacific region. H.E Serey shared some of the work the National Bank of Cambodia has done in its role as bank supervisor to help banks manage financial risk related to climate change and at the same time help create an enabling environment for banks to source and channel needed funding to finance green projects in Cambodia. Her Excellency also urges countries in similar position as Cambodia being a low carbon emitter but vulnerable to climate change to step up effort in collaboration with development partners to find financing solutions to channel more needed resource to climate change adaptation projects.