នៅថ្ងៃទី២២-២៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ លោក ហេង បូមករា អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យទី១ បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកម្មវិធីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល (Digital Financial Inclusion Festival) នៅទីក្រុងហ្សាកាតា ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី ក្រោមប្រធានបទ “បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព” និងអញ្ជើញជាវាគ្មិនកិត្តិយសក្នុងកិច្ចពិភាក្សារបស់អង្គការសម្រាប់សហប្រតិបត្តិការនិងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច (OECD) ក្រោមប្រធានបទ “ការសម្រេចបាននូវបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនិងចំណេះដឹងផែ្នកហិរញ្ញវត្ថុដែលប្រកបដោយគុណភាព ក្នុងយុគសម័យឌីជីថល” ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍នៃការលើកកម្ពស់គុណភាពនៃបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងកិច្ចការពារអតិថិជន ដែលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបាននិងកំពុងអនុវត្ត។
កម្មវិធីនេះមានគោលដៅ ចែករំលែកអំពីគោលនយោបាយ ឧត្តមានុវត្តភាព និងគំនិតផ្តួចផ្តើមនានា ក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព និងបង្កើនការយល់ដឹងជាសាធារណៈអំពីសារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល។

On 22-25 August 2023, Mr. Heng Bomakara, First Deputy Director General of Banking Supervision, attended the Digital Financial Inclusion Festival, organized at Jakarta, Indonesia, with the main theme "Digital Financial Inclusion for Sustained Economic Growth" and took part as a panelist in the OECD seminar on "Achieving Quality Financial Inclusion and Literacy in the Digital Era" to share country’s experiences in promoting quality financial inclusion and literacy as well as consumer protection mechanism that NBC has been implementing.
This Festival aims at sharing and showcasing policies, best practices, and initiatives in promoting digital financial inclusion for sustained economic growth; and increasing public awareness on the importance of digital financial literacy.