ឯកឧត្ដម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ចិន-អាស៊ាន លើកទី២០ នៅទីក្រុងណាននីង ខេត្ដក្វាងស៊ីនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន កាលពីថ្ងៃទី១៦-១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្ដមក៏បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងវេទិកាចិន-អាស៊ានស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការហិរញ្ញវត្ថុ និងការអភិវឌ្ឍលើកទី១៥ ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាឱ្យស៊ីជម្រៅនិងផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍លើកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការហិរញ្ញវត្ថុចិន-អាស៊ាន ក្រោមប្រធានបទ “ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់នៃសេវាហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់គំនិតផ្ដួចផ្ដើមខ្សែក្រវាត់និងផ្លូវ”។ វេទិកានេះមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្ដាលនិងអាជ្ញាធរហិរញ្ញវត្ថុនៃបណ្តាប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ សហគ្រាសរបស់ចិននិងក្នុងតំបន់ រួមទាំងអ្នកជំនាញ ដើម្បីពិភាក្សាលើប្រធានបទសំខាន់ៗដូចជា៖ បរិបទសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកនិងតំបន់ សារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការនិងការផ្សារភ្ជាប់ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុនិងសេដ្ឋកិច្ចរវាងប្រទេសចិននិងអាស៊ាន ការជំរុញការប្រើប្រាស់រូបិយវត្ថុជាតិក្នុងការទូទាត់ពាណិជ្ជកម្ម ការលើកកម្ពស់ហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល។
ជាមួយគ្នានេះ គណៈប្រតិភូនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលស្តីពីការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការរូបិយវត្ថុចិន-អាស៊ាន និងការរួមគ្នាសម្រាប់អនាគតរួមសហគមន៍ចិន-អាស៊ាន។ គោលបំណងនៃកិច្ចពិភាក្សានេះ គឺដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍និងប្រមូលធាតុចូលសម្រាប់ការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្ដិការរវាងសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងអាស៊ាន។ កិច្ចពិភាក្សានេះក៏បានលើកឡើងអំពីពាណិជ្ជកម្មនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុរវាងប្រទេសចិននិងអាស៊ាន ព្រមទាំងការគាំទ្រការប្រើប្រាស់ប្រាក់យ៉ន់សម្រាប់ការទូទាត់ពាណិជ្ជកម្ម និងការទូទាត់ឆ្លងប្រទេសផងដែរ។

H.E. Rath Sovannorak, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, accompanied by NBC's officials, attended the 20th China-ASEAN Expo and China-ASEAN Business and Investment Summit, and the 15th China-ASEAN Summit Forum on Financial Cooperation and Development on 16-19 September 2023 in Nanning, Guangxi, People’s Republic of China.
In the 15th China-ASEAN Summit Forum on Financial Cooperation and Development, H.E. Rath Sovannorak, together with head of central banks, financial regulatory authorities, financial institutions, enterprises of China, as well as experts, to engage in extensive and in-depth discussions and exchange experiences on China-ASEAN financial cooperation under theme of High-Quality Development of Financial Services for the Belt and Road Initiative. The discussion focuses on various major topics such as global and regional economy, the importance of cooperation and connectivity of financial system and economy between China-ASEAN, fostering on the usage of local currency in trade settlement, promoting on sustainable finance, and the development of digital financial system.
Additionally, Mr. Heng Bomakara, First Deputy Director General of Banking Supervision of the National Bank of Cambodia, attended a round table discussion on strengthening China-ASEAN regional currency cooperation and serving China-ASEAN community with a shared future in the purpose of exchanging experiences and collecting inputs to enhance China-ASEAN cooperation. The round table discussed on trade and financial cooperation between China-ASEAN, as well as illustrated the support on the usage of Chinese Yuan in trade settlement and cross-border payment.