លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងឯកឧត្តម SAITO Ken រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្ម នៃប្រទេសជប៉ុន បានអញ្ជើញចុះហត្ថលេខា លើអនុស្សរណៈនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ស្តីពី “ការទូទាត់ឆ្លងដែនតាមរយៈឃ្យូអរកូត (Unified QR Code-Based Payment) នៅថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣។
ពិធីហត្ថលេខានេះរៀបចំឡើងក្រោមសហអធិបតីយភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងឯកឧត្តម KISHIDA Fumio នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃប្រទេសជប៉ុន នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលកម្ពុជា-ជប៉ុន ដែលបានប្រព្រឹត្តិទៅនៅទីក្រុងតូក្យូ ប្រទេសជប៉ុន ចាប់ពីថ្ងៃទី១៦ ដល់ថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣។
អនុស្សរណៈនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងកំណត់ក្របខណ្ឌជាក់លាក់ សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើកកម្ពស់សកម្មភាពប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែនតាម QR Code ដ៏ងាយស្រួល មានសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាព។ ក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះក៏នឹងជួយលើកកម្ពស់ចរាចរណ៍រូបិយវត្ថុជាតិ ព្រមទាំងជំរុញវិស័យទេសចរណ៍រវាងប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់តែមានសក្តានុពលថែមទៀតផងដែរ។
ប្រភពរូបថត៖ គេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា

On December 18, 2023, H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and H.E. SAITO Ken , Minister of Economy, Trade and Industry of Japan, affixed their signature on a Memorandum of Cooperation on “Unified QR Code-Based Payment”.
The signing ceremony unfolded in the distinguished presence of Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and H.E. Fumio Kishida, Prime Minister of Japan, at the Cambodia-Japan Summit held in Tokyo, Japan from December 16 to 18, 2023.
This Memorandum of Cooperation aims to establish a clear framework for collaboration to promote widespread adoption of cross-border payment systems using convenient, secure, and efficient QR Code technology. This cooperation framework will also help increase local currency in circulation and boost tourism between the two countries.
Source of photos: Official Facebook page of Samdech Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia