លោក អ៊ុក សារ៉ាត អគ្គនាយករងប្រតិបត្តិការ និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ នៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតីក្នុងសិក្ខាសាលា ស្តីពី “ការអភិវឌ្ឍគម្រោង Financial Transparency Corridor (FTC)” នៅថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ។
សិក្ខាសាលាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះមានវត្តមានចូលរួមពី គណៈប្រតិភូតំណាងអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី (MAS) ដឹកនាំដោយលោក Sopnendu Mohanty អគ្គនាយកប្រតិបត្តិបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ នៃអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី និងភ្ញៀវកិត្តិយសជាតិនិងអន្តរជាតិជាច្រើនរូបមកពីស្ថាប័ន និងភាគីពាក់ព័ន្ធនានា។ គម្រោង FTC ត្រូវបានផ្តួចផ្តើមឡើងក្រោមក្របខណ្ឌនៃកិច្ចសហការប្រតិបត្តិការរវាង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី ដើម្បីធានាតម្លាភាព និងលទ្ធភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យហិរញ្ញវត្ថុទាក់ទងនឹងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅប្រទេសកម្ពុជា និងសិង្ហបុរី។
គម្រោងនេះក៏ផ្តល់លទ្ធភាពដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុទាំងនៅប្រទេសកម្ពុជា និងសិង្ហបុរី ក្នុងការចែករំលែក និងប្រើប្រាស់ទិន្នន័យសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅក្នុងប្រទេសទាំងពីរ សំដៅសម្រួលដល់ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុឆ្លងដែនទ្វេភាគី ក៏ដូចជាក្នុងតំបន់។ សម្រាប់ជំហានបន្ទាប់ គម្រោង FTC នឹងបញ្ចូលការគាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុបៃតង និងហិរញ្ញប្បទានពាណិជ្ជកម្មផងដែរ ដើម្បីលើកកម្ពស់និរន្តរភាព និងសមត្ថភាពពាណិជ្ជកម្មនាំចេញរវាងប្រទេសទាំងពីរ៕

Mr. Ouk Sarat, Deputy Director General of Central Banking Operation and Director of Payment System Department, National Bank of Cambodia (NBC), presided over the Workshop on “The Development of the Financial Transparency Corridor (FTC) Project” On Tuesday, June 11, 2024, with representatives from the Monetary Authority of Singapore (MAS), led by Mr. Sopnendu Mohanty, Chief Fintech Officer of MAS, and national and international guests at the Center for Banking Studies (CBS).
The FTC represents a collaborative initiative between the NBC and MAS, designed to ensure the transparency and access of financial data and empower small and medium-sized enterprises by Banking and Financial Institution to facilitating cross-border trade and financial services between the Kingdom of Cambodia and the Republic of Singapore. As part of the forthcoming phases, FTC project will encompass support for green finance and trade finance. This initiative is anticipated to bolster sustainability and enhance the export trade capabilities of both countries.