ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលក្រោមប្រធានបទស្តីពី “ការដាក់ឱ្យដំណើរការនូវគម្រោង Universal Trusted Credentials (UTC)៖ បទពិសោធន៍ និងបញ្ហាប្រឈម នាថ្ងៃទី៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុង Zurich ប្រទេសស្វ៊ីស។
កិច្ចពិភាក្សានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅក្នុងវេទិកាចំណុចសូន្យ (Point Zero Forum) ដែលជាវេទិកាពិភាក្សាដ៏ធំមួយលើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានរយៈពេល៣ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១-៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ និងមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំមកពីធនាគារកណ្តាល និយ័តករ អ្នកតាក់តែងគោលនយោបាយ និងអ្នកដឹកនាំផ្នែកវិស័យឯកជន ដើម្បីពិភាក្សានិងផ្លាស់ប្តូរយោបល់លើកាលានុវត្តភាពនិងបញ្ហាប្រឈមនៃបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។
នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូល ឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង បានចែករំលែកព័ត៌មានពីស្ថានភាពនៃសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូចនិងមធ្យម (MSMEs) នៅកម្ពុជា និងតួនាទីរបស់ MSMEs ក្នុងការចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម ព្រមទាំងបញ្ហាប្រឈមជារួមរបស់ MSMEs ជាពិសេស ពាក់ព័ន្ធនឹងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ។ ឯកឧត្តមក៏បានរំលេចពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្នុងការគាំទ្រ MSMEs តាមរយៈការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយនានា ដើម្បីលើកកម្ពស់ការផលិតក្នុងស្រុក របស់ MSMEs និងការបង្កើនការងារក្នុងវិស័យនេះ។ តាមរយៈវេទិការតុមូលនេះ គម្រោង UTC នឹងត្រូវអនុវត្តនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងបង្កើតនូវប្រព័ន្ធទិន្នន័យមួយដែលមានភាពរឹងមាំ សំដៅជួយ MSMEs ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ជាពិសេសការទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការពីគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ។
គួររំលេចថា គម្រោង UTC គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP) និងអាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី (MAS) ដោយសហការជាមួយធនាគារកណ្តាលនៅអាស៊ី អាហ្រ្វិក និងអឺរ៉ុប ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីស្ថាប័នសាធារណៈនិងឯកជនផ្សេងទៀត ដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធទិន្នន័យ និងជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ធុរកិច្ច ជាពិសេស MSMEs។

H.E. Rath Sovannorak, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, attends a roundtable discussion on “Launching Universal Trusted Credentials (UTC): Experiences and Challenges" on July 3, 2024 in Zurich. Switzerland.
It is being held at the Point Zero Forum, a major financial technology forum for three days from July 1-3, 2024 and is attended by prominent leaders from the central banks, regulators, policy makers and private sector leaders to discuss and exchange ideas on technology opportunities and challenges in the financial sector.
During the roundtable discussion, H.E. Deputy Governor shared information on the situation of small and medium enterprises (MSMEs) in Cambodia and the role of MSMEs in contributing to socio-economic development and the overall challenges of MSMEs in particular and the access to financial services. He also highlighted the efforts of the Royal Government as well as the National Bank of Cambodia to support MSMEs through the introduction of policies to promote local production of MSMEs and increase employment in the sector. Through this roundtable, the UTC project will be implemented in Cambodia with the aim of creating a robust database to help MSMEs address challenges, especially access to financial services from banking and financial institutions.
It should be noted that the UTC project is an initiative of the United Nations Development Program (UNDP) and the Monetary Authority of Singapore (MAS) in collaboration with the Central Bank of Asia, Africa and Europe. Public and private to create a database and promote the financial environment for businesses, especially MSMEs.