ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តរតនគិរី បានរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពី “វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា” នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងគោលដៅលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ជំរុញការប្រើប្រាស់សេវាមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ បង្កើនស្មារតីប្រុងប្រយ័ត្ន និងការពារពីអំពើឆបោកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៅតាមសហគមន៍។
សិក្ខាសាលានេះបានប្រព្រឹត្តិទៅក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង ឯកឧត្តម ងិន ណែល អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលខេត្តរតនគិរី ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីតំណាងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុដែលមានប្រតិបត្តិការក្នុងខេត្តរតនគិរី។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង បានលើកឡើងពីប្រវត្តិនៃការអភិវឌ្ឍវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដំណើរកកើតឡើងវិញនិងការវិវត្តនៃប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជា សារៈសំខាន់នៃការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀលក្នុងសេដ្ឋកិច្ច ការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក្នុងការពង្រឹងការយល់ដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ កិច្ចប្រតិបត្តិគោលការណ៍ទីផ្សារ និងកិច្ចការពារអ្នកប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ។ លើសពីនេះ អង្គសិក្ខាសាលាក៏បានពិភាក្សា និងលើកសំណួរ ក៏ដូចជាសំណូមពរយ៉ាងផុលផុសពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាប្រឈមនានាដែលអ្នកចូលរួមបានជួបប្រទះក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។

On Tuesday, 16th 2024, the National Bank of Cambodia (NBC), in cooperation with the Ratanakiri Administration, organized a dissemination workshop on “Microfinance Sector in Cambodia”, which aims to promote financial literacy, increase responsible consumption of financial services and consumer protection, and enhance public awareness of financial frauds in communities.
This workshop was presided over by H.E. Rath Sovannorak, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia and H.E. Ngin Nell, Ratanakiri Deputy Provincial Governor, with participants from local authorities, the Cambodian Microfinance Association (CMA), the Association of Banks in Cambodia (ABC) and banking and microfinance institutions in the province.
At the event, H.E. Deputy Governor presented the history of the development of microfinance sector, re-establishment and evolution of Cambodian banking system, importance of Khmer Riel usage, FinTech advancement, the National Bank of Cambodia’s efforts in promoting financial awareness, market conduct, and financial service consumer protection. In addition, the participants actively raised questions and challenges they have encountered in consuming financial services.