លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ បានអញ្ជើញចុះជួបសំណេះសំណាលការងារជាមួយមន្ត្រី-បុគ្គលិក សាខាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាខេត្តកំពត នារសៀលថ្ងៃសុក្រ ទី២៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤។
ក្នុងជំនួបនេះ លោកជំទាវទេសាភិបាល បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះវឌ្ឍនភាពការងាររបស់មន្រ្តី-បុគ្គលិកទាំងអស់នាពេលកន្លងមក និងបានជំរុញលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្កើនសកម្មភាពបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ប្រជាជនក្នុងមូលដ្ឋាន សំដៅចូលរួមលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងនិងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ចំគោលដៅ និងមានប្រសិទ្ធភាព។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានជំរុញលើកទឹកចិត្តមន្រ្តី-បុគ្គលិកឱ្យពង្រឹងទំនាក់ទំនងល្អប្រសើរជាមួយមន្ទីរ-អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីបានជ្រាបពីដំណើរវិវត្តន៍ក្នុងមូលដ្ឋាន សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ក្នុងការតាមដាន វិភាគ និងវាយតម្លៃស្ថានការឱ្យបានត្រឹមត្រូវនិងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, along with deputy governors and senior management, held a working meeting with officials and staff at the National Bank of Cambodia Kampot Branch on the afternoon of Friday, July 26, 2024.
During the meeting, H.E. Dr. Serey expressed her appreciation for the progress made by all officers and staff and urged them to further their efforts in enhancing financial literacy among local residents. She emphasised that such effort is crucial for fostering a deeper understanding of utilizing financial services effectively and responsibly. Furthermore, she stressed the importance of building stronger ties with relevant provincial ministries and associated entities. This would facilitate staying informed about local developments, enabling accurate and comprehensive monitoring, analysis, and evaluation of the prevailing circumstances.