ឯកឧត្តម យឹម លាត ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំជាមួយក្រុមការងារក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម អគ្គលេខាធិការ ជា សេរីវឌ្ឍ នារសៀលថ្ងៃអង្គារ ទី៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារសែនសុខ ក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ ក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល។
ឯកឧត្តម យឹម លាត បានលើកឡើងពីការរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់របស់ក្រសួង-ស្ថាប័ននិងភាគីពាក់ព័ន្ធនានា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ដែលក្នុងនោះរួមមានក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ផងដែរ។ ឯកឧត្តម ទេសាភិបាលរង បានស្នើឱ្យមានកិច្ចសហការសិក្សាលទ្ធភាពលើការកំណត់តម្លៃជាប្រាក់រៀលចំពោះទំនិញនិងសេវានានានៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ និងសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្តីពី ការលើកកម្ពស់ប្រាក់រៀលនៅក្នុងវិស័យនេះ។
ជាកិច្ចឆ្លើយតប ឯកឧត្តម អគ្គលេខាធិការ ជា សេរីវឌ្ឍ បានស្វាគមន៍ចំពោះការពង្រឹងកិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នទាំងពីរក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល និងទទួលយកសំណើខាងលើទៅសិក្សាតាមលទ្ធភាពជាក់ស្តែង ជាពិសេសលើការពិនិត្យលទ្ធភាពពិភាក្សាជាមួយខាងប្រតិបត្តិករផ្តល់សេវាទូរស័ព្ទ សម្រាប់ជំហានដំបូង។
ឯកឧត្តម អគ្គលេខាធិការ ក៏បានកោតសរសើរការដាក់ចេញនូវមធ្យោបាយទូទាត់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ជាពិសេសប្រព័ន្ធបាគង ដែលជាការរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល និងធ្វើឱ្យការទូទាត់ប្រព្រឹត្តទៅដោយប្រសិទ្ធភាពផងដែរ៕

H.E. Yim Leat, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), chaired a meeting with a working group of the Ministry of Posts and Telecommunications (MPTC) led by H.E. Secretary-General Chea Sereyvath on August 6, 2024 at the National Bank of Cambodia, which aims to discuss the opportunities for the cooperation between the two institutions in the promotion of riel usage.
At the meeting, H.E. Yim Leat the participation of ministries-institutions and other relevant stakeholders including the Ministry of Posts and Telecommunications is indispensable in the promotion of riel usage. H.E. Deputy Governor initiated a consideration of possibility of setting prices in riel for products and services that are available in the telecommunications and organizing workshops to disseminate the promotion of riel in the sector.
In response, H.E. Chea Sereyvath welcomed the initiative and took it for further internal consideration and especially discussion with telecommunications operators for the initial step. Additionally, he praised the National Bank of Cambodia for the development of its electronic payment system of the nation, in particular the Bakong system that has contributed in the promotion of riel usage and efficient payment transactions.