លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាសហប្រធានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារផ្នែកសេវាធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ (ក្រុម “ង”) ដែលមានអ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ជាសហប្រធានតំណាងវិស័យឯកជន នារសៀលថ្ងៃអង្គារ ទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារសែនសុខ។
កិច្ចប្រជុំនេះមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងភាគីពាក់ព័ន្ធសរុបប្រមាណ ១១០ រូប។ កិច្ចប្រជុំមានគោលបំណងត្រួតពិនិត្យវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្តវិធានការកែទម្រង់មុតស្រួចជាកញ្ចប់ដែលបានដាក់ចេញក្នុងវេទិការាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជនលើកទី១៩ និងពិភាក្សារកដំណោះស្រាយឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដែលវិស័យឯកជនជួបប្រទះកន្លងមក សំដៅបន្តរក្សាស្ថិរភាពប្រព័ន្ធធនាគារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), co-chaired the meeting of 'Working Group in Banking and Financial Sector (Group Ngor) of the Government-Private Sector Forum (GPS-F), with Neak Oknha Kith Meng, President of the Cambodia Chamber of Commerce (CCC), who was the co-chair and represented the private sector, on August 13, 2024 at the National Bank of Cambodia.
The meeting was attended by approximately 110 participants who representatives of the government ministries-institutions, the Association of Banks in Cambodia (ABC), the Cambodian Microfinance Association (CMA) as well as banks and financial institutions. The meeting aims to review the progress of the implementation of the package of comprehensive measures that were set at the 19th GPS-F and to discuss responses to some challenges that have faced the private sector to maintain the stability of the banking sector that spur the economic growth sustainably.