លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង ឯកឧត្តម Eli M. Remolona, Jr. ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលហ្វីលីពីន បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីកម្រិតខ្ពស់ និងចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់ ស្តីពីការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ នាថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅខេត្តសៀមរាប។
តាមរយៈអនុស្សរណៈយោគយល់នេះ ក្របខ័ណ្ឌជាក់លាក់មួយត្រូវបានបង្កើតឡើង សម្រាប់ដំណើរការពង្រឹងទំនាក់ទំនង និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីរវាងធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ ជាពិសេសក្នុងផ្នែកប្រតិបត្តិការធនាគារកណ្តាល ការតភ្ជាប់និងនវានុវត្តន៍ប្រព័ន្ធទូទាត់ នវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល ការត្រួតពិនិត្យប្រព័ន្ធធនាគារ ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងផ្នែកផ្សេងៗទៀតសម្រាប់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក។
កិច្ចប្រជុំបានបញ្ចប់ដោយផ្លែផ្កា ហើយភាគីទាំងពីរបានឯកភាពថានឹងបន្តរៀបចំកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីជាប្រចាំឆ្នាំ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), and H.E. Eli M. Remolona, Jr., Governor of the Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), presided over the high-level Bilateral Meeting and Signing Ceremony of Memorandum of Understanding (MOU) on 19 August 2024 in Siem Reap province to foster closer cooperation between the two central banks.
The MOU provides a clear framework for the facilitation of bilateral tie and the enhancement of collaboration between the two central banks particularly in the areas of central banking, payment connectivity and innovation, digital financial innovation, banking supervision, human resource development and other areas of mutual interest.
The meeting ended fruitfully, and the two parties agreed to organize a such bilateral meeting on annual basis.