លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បានអញ្ជើញជាអធិបតី ក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់លើការរៀបចំក្របខ័ណ្ឌស្តីពី “ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្រ្តី” នាថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលគាំទ្រដោយអង្គការ Women’s World Banking។
សិក្ខាសាលានេះមានគោលបំណងប្រមូលធាតុចូលសម្រាប់ការរៀបចំក្របខ័ណ្ឌស្តីពី ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី និងបង្កើនការយល់ដឹងអំពីក្របខ័ណ្ឌនេះ ព្រមទាំងស្វែងរកការគាំទ្របន្ថែមទៀតពីក្រសួង-ស្ថាប័ន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ក៏ដូចជាភាគីពាក់ព័ន្ធនានា។
គួររំលេចថា ដំណើរការរៀបចំក្របខ័ណ្ឌស្តីពី ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី គឺជាកម្មវត្ថុមួយនៃអនុស្សរណៈយោគយល់រវាង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងក្រសួងកិច្ចការនារី ដើម្បីបង្កើតឱ្យមានឯកសារមេ និងផែនទីចង្អុលផ្លូវដើម្បីគាំទ្រការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី សំដៅចូលរួមអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), and H.E. Dr. Ing Kantha Phavi, Minister of Women's Affairs (MOWA), presided over the Consultative Workshop on “Promoting the Financial Inclusion For Women” on August 29, 2024 in Phnom Penh.
The workshop supported by the Women's World Banking, aims to gather inputs for the development of a framework for promoting the financial inclusion for women, raise awareness of the framework and seek more support from ministries, development partners and other relevant partners.
To develop the framework is an objective of a Memorandum of Understanding (MoU) between the National Bank of Cambodia and the Ministry of Women's Affairs for it to be a master plan and roadmap to support the promotion of gender equality and the financial inclusion for women in the implementation of the National Financial Inclusion Strategy.