ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានសហការជាមួយ ធនាគារ ភ្នំពេញពាណិជ្ជ ម.ក និង ធនាគារ Jeonbuk សម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការគម្រោងទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូត (QR Code) ដំណាក់កាលទី១ រវាងសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នារសៀលថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
តាមរយៈគម្រោងដំណាក់កាលទី១ ភ្ញៀវអន្តរជាតិមកពីសាធារណរដ្ឋកូរ៉េដែលមកកម្សាន្តនៅកម្ពុជាអាចប្រើប្រាស់កម្មវិធីធនាគារតាមទូរសព្ទ (JBB Mobile App) របស់ធនាគារ Jeonbuk ដើម្បីស្កេនទូទាត់នៅតាមហាងទំនិញដែលមានស្លាកសញ្ញា ខេអេចឃ្យូអរកូត គណនីប្រាក់រៀល។
ដំណើរការគម្រោងនេះនឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសទាំងពីរឱ្យឈានខ្ពស់ថែមមួយកម្រិតទៀត ព្រមទាំងរួមចំណែកជំរុញសកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម និងទេសចរណ៍ ក៏ដូចជាលើកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។

The National Bank of Cambodia (NBC), in collaboration with Phnom Penh Commercial Bank Plc (PPCB) and Jeonbuk Bank, officially launched the cross-border payment between the Republic of Korea and the Kingdom of Cambodia Phase 1
The National Bank of Cambodia (NBC), in collaboration with Phnom Penh Commercial Bank Plc (PPCB) and Jeonbuk Bank, officially launched the cross-border payment between the Republic of Korea and the Kingdom of Cambodia Phase 1 at a ceremony presided over by H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, on August 29, 2024 in Phnom Penh.
In the phase 1, the Republic of Korea’s visitors can use Jeonbuk Bank's JBB Mobile App to scan Bakong (KHQR Code) at more than 3.3 million merchants in Cambodia. This project will significantly contribute to further enhancing the cooperation between the countries to an all-new height on finance, trade and tourism, as well as the financial inclusion in Cambodia.