លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគណៈគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់ក្រុមហ៊ុនប័ណ្ណទូទាត់អន្តរជាតិ Visa Inc. ដឹកនាំដោយលោក Arturo Planell អនុប្រធានជាន់ខ្ពស់ និងជានាយកប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នាព្រឹកថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
ក្នុងជំនួបនេះ លោក Arturo បានសាទរចំពោះវឌ្ឍនភាពនៃការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ជាពិសេសប្រតិបត្តិការប្រព័ន្ធបាគង (Bakong) និងបាគងសម្រាប់ទេសចរ (Bakong Tourists App) ដែលត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការកាលពីថ្មីៗនេះ។ លោកក៏បានបញ្ជាក់ពីការត្រៀមខ្លួនគាំទ្រក្នុងដំណើរការគម្រោងនេះ សំដៅចូលរួមចំណែកជំរុញកំណើនទេសចរអន្តរជាតិនៅកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់ការទូទាត់ជាប្រាក់រៀលផងដែរ។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវទេសាភិបាលបានស្វាគមន៍ការគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមនានាទាក់ទងប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់នៅកម្ពុជា និងបានរំលេចពីលទ្ធភាពនៃការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យប្រតិបត្តិការទូទាត់នេះ សម្រាប់ការវិភាគពីឥរិយាបថចំណាយរបស់ភ្ញៀវទេសចរ សំដៅបង្កើតជាមូលដ្ឋានរឹងមាំ ក្នុងការរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តទាក់ទាញទេសចរឱ្យមកទស្សនាកម្ពុជាកាន់តែច្រើនថែមទៀត។ លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងពីវិសាលភាពនៃការប្រើប្រាស់កម្មវិធីទូរស័ព្ទបាគងសម្រាប់ទេសចរ ដែលអាចប្រើប្រាស់នៅប្រទេសដែលកម្ពុជាបានតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ជាមួយដូចជា ប្រទេសថៃ វៀតណាម និងឡាវ និងបណ្តាប្រទេសជាច្រើនទៀតនាពេលឆាប់ៗខាងមុខ។
នាឱកាសនេះ លោកជំទាវទេសាភិបាល និងលោក Arturo ក៏បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពង្រីកចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនិងឌីជីថល ព្រមទាំងការពង្រឹងសុវត្ថិភាពប្រតិបត្តិការទូទាត់ ស្របតាមបរិការណ៍នៃការវិវឌ្ឍនៃបច្ចេកវិទ្យាផងដែរ៕

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), received a courtesy call by the senior management of the international card payment Visa Inc led by Mr. Arturo Planell, SVP & Group Country Manager for Regional Southeast Asia of Visa, at the National Bank of Cambodia on September 10, 2024.
In the meeting, Mr. Arturo applauded the advancement of payment systems developed by the National Bank of Cambodia, especially the Bakong and the recently launched Bakong Tourists App. He also expressed readiness for supporting the new project to participate in attracting international tourists to Cambodia and promoting payments in riel.
In response, H.E. Governor welcomed willingness to support the initiative and indicated the possibility of using payment data for the analysis of tourists’ spending behaviors that can be a solid base of tourism strategy preparation. H.E. Governor stated that the Bakong Tourists App also be used not only in Cambodia but also in other countries with which Cambodia connects cross-border payments, including Thailand, Vietnam and Laos, and others in the future.
H.E. Governor and Mr. Arturo also mentioned the significance of expanding cooperation in further promoting financial and digital literacy as well as strengthening security of payments in the context of technology advancements.