លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីថ្លែងសុន្ទរកថាបើកវេទិកាបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០២៤ ក្រោមទស្សនាទាន “បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា៖ ផលប៉ះពាល់ និងនិរន្តរភាព” នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ។
ក្រោមកិច្ចសហការរៀបចំដោយ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងសមាគមសហព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យានៃកម្ពុជា វេទិកានេះប្រព្រឹត្តទៅពីថ្ងៃទី១៨ ដល់១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ឱកាសដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធបានចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ ជុំវិញនិន្នាការអភិវឌ្ឍន៍នៃវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជានៅក្នុងតំបន់។
នៅក្នុងព្រឹតិ្តការណ៍នេះក៏មានកម្មវិធីពិព័រណ៍ សិក្ខាសាលា និងកិច្ចពិភាក្សា ដែលមានការចូលរួមចែករំលែកពីវាគ្មិនជំនាញៗ ដោយផ្ដោតសំខាន់ទៅលើការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ រួមមាន បញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងប្លុកឆេន ក៏ដូចជាតួនាទីនៃគម្រោងថ្នាលច្រករបៀងតម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការលើកកម្ពស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនៅកម្ពុជា។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), presided over and delivered an opening speech at the CamTech Summit 2024 under the theme "Fintech for All: Impact and Sustainability” on 18 September 2024 at the Center for Banking Studies (CBS).
Under the collaboration between the National Bank of Cambodia and the Cambodia Association of Finance and Technology (CAFT), this Summit has been organized for 2 days from 18 to 19 September 2024 at Center for Banking Studies (CBS) to provide stakeholders with opportunities for sharing knowledge, experience, and insight related to the development trends of the fintech sector in Cambodia and beyond.
Activities of The CamTech Summit 2024 include exhibitions, workshops, and panel discussions among expertise panelists focusing on the rapid development of emerging technologies such as artificial intelligence and blockchain, as well as the role of the Financial Transparency Corridor Project in promoting SMEs in Cambodia.