លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងកិច្ចពិភាក្សាស្តីពី “ក្តីសង្ឃឹមឆ្ពោះទៅរកកំណើនខ្ពស់ឡើងវិញ៖ ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងការរៀបចំគោលនយោបាយសម្រាប់អនាគត” ដែលជាកម្មវិធីពិភាក្សាដំបូងគេក្នុងវេទិកានិយ័តកម្មសាកលឆ្នាំ២០២៤ (Global Regulatory Forum 2024) រៀបចំឡើងដោយស្ថាប័នសារព័ត៌មានសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់ពិភពលោក Bloomberg នាព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុងញូវយ៉ក សហរដ្ឋអាមេរិក។
កិច្ចពិភាក្សានេះមានវត្តមានចូលរួមពីវាគ្មិនជំនាញដែលជាថ្នាក់ដឹកនាំ-មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់មកពីធនាគារកណ្តាល និងនិយ័តករទីផ្សារមូលធននៃប្រទេសផ្សេងៗ ក្នុងនោះរួមមាន ឯកឧត្តម Robert Holzmann ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលប្រទេសអូទ្រីស ឯកឧត្តម Christian Noyer ទេសាភិបាលកិត្តិយស ធនាគារកណ្តាលបារាំង និងឯកឧត្តម Mohammed A. El-Kuwaiz ប្រធានអាជ្ញាធរទីផ្សារមូលធនអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត។
កិច្ចពិភាក្សាបានផ្តោតលើប្រធានបទសំខាន់ៗជាច្រើនរួមមាន ការវិវឌ្ឍនៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសាកល និងកត្តាប្រឈម ការគ្រប់គ្រងអតិផរណា និងការរក្សាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុជាដើម។ នាឱកាសនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិតទេសាភិបាល បានចែករំលែកទស្សនាទានអំពីដំណើរវិវឌ្ឍន៍នៃសេដ្ឋកិច្ចធំៗនៅលើពិភពលោក និងកម្រិតឥទ្ធិពលនៃការវិវឌ្ឍនោះមកលើសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងលក្ខណៈអំណោយផលមួយចំនួនដែលអាចនឹងមានមកលើសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានាពេលខាងមុខ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), attended as a speaker in a panel discussion on “Hope on the horizon: driving growth, containing risks and policy making for the future” on October 22, 2024 in New York City, United States. This is the first event of the Global Regulatory Forum 2024 organized by the international media institution Bloomberg.
The panel discussion was also attended by other speakers who are leaders and senior officials of central banks and capital market regulators of other countries, including Robert Holzmann, Governor of the Austrian National Bank; Christian Noyer, Honorary Governor of the Banque de France; and H.E. Mohammed A. El-Kuwaiz, Chairman of the Captial Market Authority (CMA) of the Kingdom of Saudi Arabia.
Key themes of the discussion mainly include global economic progress and challenges, inflation containment and financial stability maintenance. H.E. Dr. Governor shared her insights on the world’s progress of large economies and their favorable positive and negative effects on Cambodian economy.