លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងវេទិកាតុមូលស្តីពី «ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែន៖ ពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ហេដ្ឋារចនាសម្ពន័្ធ រហូតដល់ការប្រើប្រាស់ដោយរលូនរបស់អតិថិជន» (Cross-border payment rails: from infrastructure roll-out to a smooth customer journey) នាថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុងមីឡង់ ប្រទេសអុីតាលី។
វេទិកានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាសុី (ADB) សហការជាមួយធនាគារកណ្តាលអុីតាលី និងធនាគារសម្រាប់ការទូទាត់អន្តរជាតិ (BIS) ដោយថ្លែងសុន្ទរកថាបើកដោយ ឯកឧត្តម Masato Kanda ប្រធាន ADB និង ឯកឧត្តម Fabio Panetta ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអុីតាលី និងសុន្ទរកថាបិទដោយ ឯកឧត្តម Chang Yong Rhee ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលកូរ៉េ។
លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រព័ន្ធទូទាត់ និងការពង្រីកការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់កម្ពុជាជាមួយប្រទេសក្នុងតំបន់និងក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូទាត់អន្តរជាតិ។ ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់កម្ពុជាត្រូវបានមជ្ឈដ្ឋានជាតិនិងអន្តរជាតិទទួលស្គាល់ថាបានបង្កើនការផ្តល់សេវហិរញ្ញវត្ថុទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសដល់តំបន់ដាច់ស្រយាល ដែលរួមចំណែកកាត់បន្ថយចំណាយ និងហានិភ័យក្នុងប្រតិបត្តិការទូទាត់ ក៏ដូចជាជំរុញការទូទាត់ឱ្យមានភាពងាយស្រួល សុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ លើសពីនេះ ប្រព័ន្ធទូទាត់កម្ពុជា ក៏បានជួយលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់រូបិយវត្ថុជាតិ ដោយបង្កើនភាពងាយស្រួល និងលទ្ធភាពក្នុងការទូទាត់ជាមួយប្រទេសដែលកម្ពុជា បានភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែនជាមួយ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, was invited to participate as a speaker in a roundtable forum on “Cross-Border Payment Rails: From Infrastructure Roll-Out to a Smooth Customer Journey” on May 6, 2025, in Milan, Italy.
The forum was organized by the Asian Development Bank (ADB) in collaboration with the Bank of Italy and the Bank for International Settlements (BIS), with opening remarks by ADB President Mr. Masato Kanda and the Governor of the Bank of Italy, Mr. Fabio Panetta, and closing remarks by the Governor of the Bank of Korea, Mr. Chang Yong Rhee.
H.E. Governor shared Cambodia’s experience in developing payment infrastructure and expanding Cambodia’s payment system connectivity with regional countries and international payment service providers. The development of the Cambodian payment system has been recognized by national and international circles as having increased the provision of financial services to Cambodians across the country, especially in remote areas. This has contributed to reducing costs and risks in payment transactions, as well as promoting ease, security, and efficiency in payments. In addition, the Cambodian payment system has also helped promote the use of the national currency by increasing the ease and possibility of making payments with countries with which Cambodia has established cross-border payment systems.
Please view the content of the roundtable forum via the link below:
https://www.bancaditalia.it/media/notizia/adb-annual-meeting-governor-s-panetta-keynote-speech-at-the-cross-border-payment-rails-seminar-live-video-on-6-may-at-9-am-cest/?dotcache=refresh&dotcache=refresh