លោកជំទាវអគ្គមហាឧបាសិកាពុទ្ធសាសនូបត្ថម្ភក៍ ខៀវ ស៊ីណា និង លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលកាន់បិណ្ឌវេនទី១០ និងចាត់ចែងចង្ហាន់ប្រគេនព្រះសង្ឃ គង់នៅវត្តឧណ្ណាលោម រាជធានីភ្នំពេញ
១៦ កញ្ញា ២០២៥
លោកជំទាវអគ្គមហាឧបាសិកាពុទ្ធសាសនូបត្ថម្ភក៍ ខៀវ ស៊ីណា និង លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលកាន់បិណ្ឌវេនទី១០ និងចាត់ចែងចង្ហាន់ប្រគេនព្រះសង្ឃ គង់នៅវត្តឧណ្ណាលោម រាជធានីភ្នំពេញ នៅថ្ងៃទី១៦-១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ ក្រុមគ្រួសារ និង មន្ត្រី-បុគ្គលិក ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាផងដែរ។
ពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងតាមប្រពៃណីព្រះពុទ្ធសាសនា ក្នុងគោលបំណងទំនុកបម្រុងនិងចាត់ចែងចង្ហាន់ និងបច្ច័យ៤ ប្រគេនព្រះសង្ឃគង់ចាំព្រះវស្សានិងឧទ្ទិសមហាកុសលផលបុណ្យដល់ដួងវិញ្ញាណខន្ធ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ អតីតទេសាភិបាលកិត្តិយស ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងបុព្វការីជនទាំងឡាយមានមាតាបិតាជីដូនជីតា យុទ្ធជន យុទ្ធនារី ដែលបានពលីជីវិតដើម្បីជាតិមាតុភូមិនិងសាសនា ក៏ដូចជាចូលរួមចំណែករឹតចំណងសាមគ្គីភាព និងលើកតម្កើងព្រះពុទ្ធសាសនាឱ្យបានរុងរឿងអស់កាលជាអង្វែងតទៅ។

H.E. the Supreme Patriarch of Buddhism, Khieu Sina, and H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, presided over the 10th alms-giving ceremony for monks residing at Wat Unnalom, Phnom Penh
2025-09-16
H.E. the Supreme Patriarch of Buddhism, Khieu Sina, and H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, presided over the 10th alms-giving ceremony for monks residing at Wat Unnalom, Phnom Penh, on 16–17 September 2025. The ceremony was attended by management, families, and officials of the National Bank of Cambodia.
Organized according to Buddhist tradition, the event included the arrangement of alms and four alms-giving ceremonies for the monks during the Buddhist year. The ceremony dedicated its merits to the souls of H.E. Chea Chanto, former Honorary Governor of the National Bank of Cambodia, as well as to all ancestors, parents, grandparents, soldiers, and women who sacrificed for the nation, homeland, and religion.
The ceremony also aimed to strengthen unity and promote the enduring glory of Buddhism throughout the ages.