លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមជាវាគ្មិនក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលក្រោមប្រធានបទ៖“ស្ត្រីដ៏មានឥទ្ធិពល និងស្ត្រីដ៏សកម្ម៖ ការឆ្លុះបញ្ចាំងពីតួនាទីរបស់ស្ត្រីក្នុងពិភពលោកដែលកំពុងផ្លាស់ប្តូរ” នាថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ នៅវិទ្យាស្ថានបារាំងនៅកម្ពុជា។
កម្មវិធីនេះមានវត្តមានចូលរួមពីឥស្សរជនស្រ្តីឆ្នើមជាច្រើនរូបរួមមានលោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី លោកស្រី Claudie Haignere អវកាសយានិក និងជាអ្នកវិទ្យាសាស្រ្តបារាំង លោកស្រីបណ្ឌិត ព្រហ្ម សុភា ព្រឹទ្ធិបុរសរងមហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្មនៃសកលវិទ្យាល័យខេមតិច និងអ្នកស្រី ហ៊ាង អូមួយ នាយិកាប្រតិបត្តិ ក្រុមហ៊ុន ADITI ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍ទស្សនាទាន និងចក្ខុវិស័យ សំដៅលើកកម្ពស់ភាពជាអ្នកដឹកនាំស្ត្រី។
កិច្ចពិភាក្សាបានលើកឡើងពីតួនាទីសំខាន់របស់ស្ត្រីក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គមនិងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ក៏ដូចជាសារៈសំខាន់នៃការបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលដល់ស្ត្រីឱ្យមានឱកាសបំពេញការងារក្នុងតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំក្នុងវិស័យសំខាន់ៗនានា។

H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, was invited to speak at a roundtable discussion on the theme “Powerful Women and Active Women: Reflecting on the Role of Women in a Changing World” held on September 29, 2025, at the French Institute in Cambodia.
The program brought together many distinguished women leaders, including H.E.Dr. Ing Kantha Phavi, Minister of Women’s Affairs; Ms. Claudie Haignere, French astronaut and scientist; Dr. Prum Sophea, Vice Dean of the Faculty of Engineering at CamTech University; and Ms. Heang Omouy, CEO of ADITI, who shared their experiences, insights, and visions to advance women’s leadership.
The discussion underscored the vital role of women in driving social development and economic growth, while emphasizing the importance of fostering an enabling environment that provides women with greater opportunities to take on leadership roles across key sectors.