លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអញ្ជើញសំណេះសំណាល អបអរសាទរ និងផ្តល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ដល់សិស្សានុសិស្ស ដែលបានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ នៅស្រុកប្រាសាទសំបូរ និងស្រុកសន្ទុក ខេត្តកំពង់ធំ នាសម័យប្រឡងកាលពីថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ និងមានការចូលរួមពីមាតាបិតា អាណាព្យាបាល និងលោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានសរុបប្រមាណ ១.០០០រូប។
នាឱកាសនោះ លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះជោគជ័យរបស់សិស្សានុសិស្ស ដែលពិតជាបានបង្ហាញពីស្មារតីតស៊ូ អត់ធ្មត់ ខិតខំប្រឹងប្រែង និងយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្ររហូតសម្រេចបានលទ្ធផលជាវិជ្ជមាននេះ។ លោកជំទាវ ទេសាភិបាល ក៏បានចូលរួមអបអរសាទរជាមួយមាតាបិតា អាណាព្យាបាល លោកនាយក-លោកស្រីនាយិកា និងលោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ ចំពោះការចូលរួមចំណែកក្នុងសមិទ្ធផលនេះផងដែរ។ ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្ស ដែលមិនទាន់ទទួលបានជោគជ័យ ឱ្យតស៊ូប្រឹងប្រែងរៀនសូត្របន្តទៀត កុំបោះបង់ចោលការសិក្សា និងកុំបាក់ទឹកចិត្ត ដោយចាត់ទុកថាឆ្នាំនេះបានផ្តល់នូវបទពិសោធថ្មីមួយសម្រាប់ត្រៀមខ្លួនឱ្យបានល្អ សំដៅទទួលបានជោគជ័យក្នុងការប្រឡងនៅឆ្នាំក្រោយ។
នៅខេត្តកំពង់ធំបេក្ខជនប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ មានសរុបចំនួន ៥.៧៩៥រូប (ស្រី ៣.៣១៩រូប) ក្នុងនោះ បេក្ខជនប្រឡងមកពីវិទ្យាល័យតាអោក និងវិទ្យាល័យកំពង់ឈើទាល ក្នុងស្រុកប្រាសាទសំបូរខេត្តកំពង់ធំ មានចំនួន ២២៤រូប និងបានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ ២០៩រូប ឬ ៩៣,៥%។ រីឯបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ភ្នំសន្ទុក វិទ្យាល័យតាំងក្រសាំង និងវិទ្យាល័យកំពង់ថ្ម ក្នុងស្រុកសន្ទុកមានចំនួន ៥៨៥រូប ក្នុងនោះ ៥១៦រូប ( ៨៨,២១% ) បានប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរ។
គួររំលេចថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តែងតែចូលរួមចំណែកគាំទ្រ និងលើកកម្ពស់ការអប់រំដល់សិស្សានុសិស្ស តាមរយៈការឧបត្ថម្ភវគ្គបំប៉នបន្ថែមជារៀងរាល់ឆ្នាំសម្រាប់សិស្សានុស្សប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ។

H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, met with students who successfully passed the 2024–2025 Bacll Exam in Prasat Sambor and Santuk districts, Kampong Thom province, on 1st October 2025. The gathering was attended by approximately 1,000 parents, teachers, students, and local authorities.
On this occasion, H.E. praised and commended the achievements of the students, who demonstrated perseverance, patience, hard work, and dedication to learning in order to attain such positive results. She also extended her congratulations to the parents, guardians, principals, and teachers for their valuable contributions to this success. At the same time, H.E. encouraged students who were not successful this year to continue striving, to remain resilient, and to view this year’ experience as valuable preparation for achieving success in the next examination.
In Kampong Thom province, a total of 5,795 candidates (3,319 female) sat for the Bacll examination in the 2024–2025 academic year. Of these, 224 candidates from Ta Aok High School and Kampong Chheuteal High School in Prasat Sambor district passed, representing a success rate of 93.5% (209 students). Meanwhile, 585 candidates from Hun Sen Phnom Santuk High School, Tang Krasaing High School, and Kampong Thma High School in Santuk district passed, with 516 students achieving success, equivalent to a pass rate of 88.21%.
The National Bank of Cambodia continues to actively support and promote education by sponsoring additional training courses each year for students preparing for the Bacll examinations.