លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Takeshi Kito សហស្ថាបនិក និងនាយកប្រតិបត្តិស្ថាប័ន Global Finance & Technology Network (GFTN) នៃប្រទេសជប៉ុន និងសហការី ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ
១៧ តុលា ២០២៥
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Takeshi Kito សហស្ថាបនិក និងនាយកប្រតិបត្តិស្ថាប័ន Global Finance & Technology Network (GFTN) នៃប្រទេសជប៉ុន និងសហការី ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នាល្ងាចថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
ក្នុងជំនួបនេះ លោក Takeshi Kito ដែលជាសមាជិកនៃគណៈកម្មាធិការបរិស្ថានសាកល្បងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុជប៉ុន (Japan’s regulator sandbox committee) ដែរនោះ បានបញ្ជាក់ពីគោលបំណងចម្បងនៃដំណើរទស្សនកិច្ចរយ:ពេលពីរថ្ងៃរបស់លោកនៅកម្ពុជា និងចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការស្វែងយល់ពីដំណើរវិវត្តនៃវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងស្វែងរកលទ្ធភាពថ្មីៗក្នុងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការថែមទៀត។ ​
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានមានប្រសាសន៍ពីវឌ្ឍនភាពនៃការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនាពេលកន្លងមក ជាពិសេសប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង ដែលបានក្លាយជាគំរូសិក្សាសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅប្រទេសជាច្រើន។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានរំលេចពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អរវាងកម្ពុជា និងជប៉ុន លើការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថល និងបានលើកទឹកចិត្តឱ្យស្វែងរកលទ្ធភាពក្នុងការពង្រីកកិច្ចសហការថែមទៀតផងដែរ។

H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, welcomed Mr. Takeshi Kito, Co-Founder and CEO of the Global Finance & Technology Network (GFTN) of Japan, and his colleagues for a courtesy call and discussion
2025-10-17
H.E.Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, welcomed Mr. Takeshi Kito, Co-Founder and CEO of the Global Finance & Technology Network (GFTN) of Japan, and his colleagues for a courtesy call and discussion on the evening of October 17, 2025, at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building.
During the meeting, Mr. Takeshi Kito, who also serves as a member of Japan’s Regulatory Sandbox Committee, shared the main objectives of his two-day visit to Cambodia, expressing his interest in learning about the evolution of the country’s financial technology sector and exploring potential avenues for future cooperation.
In response, H.E. Governor highlighted Cambodia’s significant progress in financial technology development, particularly the success of the Bakong payment system, which has become a model for fintech innovation in many countries. She also emphasized the strong cooperation between Cambodia and Japan in developing digital financial infrastructure and encouraged further exploration of opportunities to expand this collaboration.