លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគណៈគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់ក្រុមហ៊ុន អ អេច ប៊ី ប៊ែងឃីងគ្រុប នៃប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ដឹកនាំដោយ លោក Nurjesmi bin Mohd Nashir នាយកគ្រប់គ្រងសាជីវកម្ម និង លោក Danny Quah Boon Leng នាយកគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មអន្តរជាតិ ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នាថ្ងៃទី១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
ក្នុងជំនួបនេះ លោក Danny Quah Boon Leng បានជម្រាបជូនពីវឌ្ឍនភាពប្រតិបត្តិការរបស់ ធនាគារអ អេច ប៊ី (ខេមបូឌា) នៅកម្ពុជា ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ និងបានលើកសរសើរពីការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ជាពិសេសការរីកចម្រើននៃប្រព័ន្ធទូទាត់បាគង។ លើសពីនេះ ភាគទុនិកក្រុមហ៊ុន អ អេច ប៊ី ប៊ែងឃីងគ្រុប ក៏បានបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាបន្តពង្រឹង និងពង្រីកប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជាថែមទៀត តាមរយៈប្រតិបត្តិការ ធនាគារ អ អេច ប៊ី (ខេមបូឌា) និងបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់សមត្ថភាពធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យធនាគារ។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះការតាំងចិត្តក្នុងការពង្រីកប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជា និងបានលើកទឹកចិត្តឱ្យបន្តចូលរួមគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម កសិ-ឧស្សាហកម្ម និងផលិតកម្មកែច្នៃនានា។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានចែករំលែកទស្សនាទានអំពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងស្ថិរភាពប្រព័ន្ធធនាគារ ព្រមទាំងសារៈសំខាន់នៃការលើកកម្ពស់តម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), received a courtesy visit from the senior management delegation of RHB Banking Group, a Malaysian multinational financial services provider
2025-11-17
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), received a courtesy visit from the senior management delegation of RHB Banking Group, a Malaysian multinational financial services provider, led by Mr.Nurjesmi bin Mohd Nashir, Managing Director of Wholesale Banking, and Mr. Danny Quah Boon Leng, Managing Director of International Business, on November 17, 2025 at the National Bank of Cambodia.
During the meeting, Mr. Danny Quah Boon Leng provided an update on the operational progress of RHB Bank (Cambodia), the Group’s subsidiary, and praised the significant development of Cambodia’s financial technology infrastructure, particularly the rapid expansion of the Bakong payment system. The representatives of RHB Banking Group also reaffirmed the shareholders’ commitment to further strengthening and expanding their operations in Cambodia through RHB Bank (Cambodia), while continuing to support human resource development within the country’s banking sector.
In response, the Governor expressed her appreciation for the Group’s continued confidence and investment in Cambodia’s financial sector, and encouraged further engagement in supporting the development of agriculture, agro-industry, and various processing industries. She also shared perspectives on Cambodia’s economic outlook, the stability of the banking system, and the importance of enhancing financial transparency.