លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារ ជាមួយគណៈប្រតិភូនៃក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចសហរដ្ឋអាមេរិក-អាស៊ាន (US-ABC)
០២ ធ្នូ ២០២៥
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារ ជាមួយគណៈប្រតិភូនៃក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចសហរដ្ឋអាមេរិក-អាស៊ាន (US-ABC) ដឹកនាំដោយឯកឧត្តម Ted Osius អនុប្រធានជាន់ខ្ពស់ និងជានាយកគ្រប់គ្រងប្រចាំតំបន់នៃ US-ABC អមដោយមន្រ្តីការទូតនៃស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកនៅទីក្រុងភ្នំពេញ នារសៀលថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
គោលបំណងនៃជំនួបនេះគឺដើម្បីស្វែងយល់ពីវឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសក្តានុពលវិនិយោគក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា សំដៅពង្រឹងនិងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យបានកាន់តែរឹងមាំថែមទៀត។ កិច្ចពិភាក្សាក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការសម្រេចបានកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-អាមេរិក ការបន្តលើកកម្ពស់តម្លាភាពក្នុងវិស័យធុរកិច្ចនិងសុចរិតភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងការបង្កើតបរិយាកាសវិនិយោគល្អ សម្រាប់ទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគសហរដ្ឋអាមេរិកនៅកម្ពុជាឱ្យបានកាន់តែច្រើន។
ក្នុងជំនួបនេះ ឯកឧត្តម Ted Osius បានលើកឡើងពីកត្តាអំណោយផលនៃគោលនយោបាយគាំទ្រធុរកិច្ចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងបញ្ជាក់ពីការទទួលបានការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅពីសម្តេចធិបតី និងការលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការសន្ទនាដោយបើកចំហ។ បន្ថែមលើនេះ សមាជិកគណៈប្រតិភូ US-ABC ដែលជាតំណាងក្រុមហ៊ុនអាមេរិកធំៗកំពុងមានប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជា ក៏បានជម្រាបជូនពីវឌ្ឍនភាពនៃប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជា និងបញ្ជាក់ពីគម្រោងពង្រីកប្រតិបត្តិការថែមទៀតក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងបានថ្លែងអំណរគុណធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលតែងផ្ដល់កិច្ចសហការនិងការគាំទ្រនាពេលកន្លងមក។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវ ទេសាភិបាល បានបង្ហាញការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះទស្សនកិច្ចធុរកិច្ចរបស់គណៈប្រតិភូ US-ABC មកកាន់កម្ពុជា និងបានជម្រាបជូនពីប្រវត្តិសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងវឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ចនាពេលបច្ចុប្បន្ន។ លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ពីសារៈសំខាន់នៃការសន្ទនាដោយបើកចំហជាមួយគ្រប់ដៃគូសហការ រួមទាំងវិនិយោគិនសហរដ្ឋអាមេរិក។ បន្ថែមលើនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងពីបទពិសោធជោគជ័យនៃការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់បាគងរបស់កម្ពុជា ដោយមានកិច្ចសហការជាមួយវិស័យឯកជន ដែលជាឧទាហរណ៍គំរូសម្រាប់បង្ហាញវិនិយោគិនសហរដ្ឋអាមេរិកពីសក្តានុពលវិនិយោគនៅកម្ពុជាក៏ដូចជាឱកាសក្នុងការបង្កើនកិច្ចសហការក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ និងនវានុវត្តន៍។ នាឱកាសនេះ ភាគីទាំងពីរក៏បានពិភាក្សាពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច បញ្ហាប្រឈម និងទស្សនវិស័យសេដ្ឋកិច្ជកម្ពុជាផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), received a delegation from the US-ASEAN Business Council (US-ABC) for a courtesy meeting on the afternoon of December 2, 2025, at the NBC headquarters.
The delegation was led by H.E. Ted Osius, Senior Vice President and Regional Managing Director of US-ABC, accompanied by diplomatic representatives from the U.S. Embassy in Phnom Penh. The visit aimed to gain a deeper understanding of Cambodia’s economic progress and the potential for expanded investment in the financial sector, with a view to further strengthening bilateral cooperation.
The discussion underscored the significance of the recently concluded Cambodia–U.S. trade agreement and the ongoing efforts to promote transparency, financial integrity, and a supportive investment environment to encourage increased U.S. investment in Cambodia. H.E. Ted Osius highlighted the favorable conditions fostered by the Royal Government of Cambodia’s pro-business policies under the leadership of Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet and noted the warm welcome and encouragement for open dialogue received from Samdach Thipadei. Representatives from major U.S. companies operating in Cambodia, who were part of the US-ABC delegation, also provided updates on their current operations and reaffirmed their commitment to expanding their activities, particularly in the financial sector.
The delegation expressed appreciation to the NBC for its continued cooperation and support. H.E. the Governor extended a warm welcome to the US-ABC delegation and shared an overview of Cambodia’s economic development, including its historical foundations and recent progress. She emphasized the importance of maintaining open dialogue with all development partners, including U.S. investors.
H.E. the Governor also highlighted the successful development of Cambodia’s Bakong payment system through close collaboration with the private sector, a key achievement that demonstrates the potential for further cooperation in FinTech and innovation. Both sides exchanged perspectives on Cambodia’s economic landscape, emerging challenges, and outlook, reaffirming their commitment to continued engagement and strengthened cooperation.