ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានរៀបចំពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៥-២០៣០ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ
១៧ ធ្នូ ២០២៥
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានរៀបចំពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៥-២០៣០ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការដឹកនាំការងារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងលោក Vijay Kumar Akasam ប្រធានប្រតិបត្តិការបេសកកម្មនៅកម្ពុជានៃធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី នាថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។
យុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ២០២៥-២០៣០ គឺជាឯកសារដែលត្រូវបានធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មជាលើកទី៤ បន្ទាប់ពីបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាលើកដំបូងនាឆ្នាំ២០០១ ដោយមានជំនួយបច្ចេកទេសពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការវិវត្តឥតឈប់ឈរនៃស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
ទាក់ទងនឹងសមិទ្ធផលថ្មីនេះមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់មកពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជានិងសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ក៏បានចូលរួមវេទិកាពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរយោបល់ស្តីពី “ការកសាងអនាគត៖មគ្គុទេសក៍បង្ហាញផ្លូវសម្រាប់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា” ដើម្បីចែករំលែកព័ត៌មាន និងទស្សនាទានដល់អង្គពិធីក្រោមកិច្ចសម្របសម្រួលពីមន្ត្រីជំនាញជាន់ខ្ពស់មកពីធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់នេះផងដែរ។
✍️សូមទាញយកឯកសារយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០២៥-២០៣០ ពីគេហទំព័រផ្លូវការរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដោយចុចតំណភ្ជាប់នេះ៖ https://www.nbc.gov.kh/.../blueprints_kh/FSDS%20Book.pdf

The National Bank of Cambodia officially launched the Financial Sector Development Strategy 2025–2030 under the high presidency of H.E. Dr. Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, and H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia and Chair of the Steering Committee for Financial Sector Development, together with Mr. Vijay Kumar Akasam, Head of Country Operations for Cambodia of the Asian Development Bank, on 17 December 2025.
The Financial Sector Development Strategy 2025–2030 is the fourth update of this strategic document since its initial launch in 2001, with technical assistance from the Asian Development Bank, to respond to the continuous evolution of economic and financial conditions.
In connection with this milestone, senior officials from the National Bank of Cambodia, the Ministry of Economy and Finance, the Securities and Exchange Regulator of Cambodia, and the Association of Banks in Cambodia also participated in a panel discussion entitled “Building the Future: A Roadmap for Cambodia’s Financial Sector”. The discussion aimed to share information and perspectives with participants, under the moderation of senior experts from the Asian Development Bank, as part of this significant event.
✍️ The Financial Sector Development Strategy 2025–2030 can be downloaded from the official website of the National Bank of Cambodia via the following link: