ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ ជាមួយធនាគារកណ្តាលឡាវ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកជំទាវ Bounkham Vorachit ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលឡាវ
១៩ ធ្នូ ២០២៥
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ ជាមួយធនាគារកណ្តាលឡាវ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងលោកជំទាវ Bounkham Vorachit ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្តាលឡាវ នាថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ កិច្ចប្រជុំនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ សំដៅអភិវឌ្ឍវិស័យធនាគារនៃប្រទេសទាំងពីរឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
ថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់នៃធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ បានពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរយោបល់ពីស្ថានភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ការអនុវត្តនយោបាយរូបិយវត្ថុ វឌ្ឍនភាពនៃវិស័យធនាគារ និងការគ្រប់គ្រងអត្រាប្តូរប្រាក់នៃប្រទេសទាំងពីរ។ បន្ថែមលើនេះ ភាគីទាំងពីរបានពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីនាពេលកន្លងមក ជាពិសេសវឌ្ឍនភាពគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធទូទាត់ឆ្លងដែនរវាងប្រទេសទាំងពីរ និងគម្រោងអាទិភាពសម្រាប់បន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាឆ្នាំខាងមុខ។
បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំនេះ លោកជំទាវ ទេសាភិបាល នៃធនាគារកណ្ដាលទាំងពីរ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូត ដំណាក់កាលទី២ រវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ និងពិធីចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ដើម្បីលើកកម្ពស់កិច្ចសហការរវាង ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា (ស៊ីប៊ីស៊ី) និង ក្រុមហ៊ុន Lao Credit Information Company (LCIC) ផងដែរ។

The National Bank of Cambodia organized the 2025 Annual Bilateral Meeting with the Bank of the Lao PDR under the presidency of H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and H.E. Bounkham Vorachit, Governor of the Bank of Lao PDR, on 19 December 2025 in Phnom Penh.
The meeting aimed to strengthen and expand cooperation between the two central banks in order to further develop and enhance the banking sectors of both countries.
Senior officials from both central banks exchanged views on macroeconomic conditions, the implementation of monetary policy, developments in the banking sector, and the management of exchange rates in both countries. In addition, both sides reviewed and assessed the progress of past bilateral cooperation, with particular emphasis on the notable advancement of cross-border payment systems between the two countries, as well as priority initiatives for continued cooperation in the coming year.
Following the meeting, the Governors of both central banks presided over the official launch of Phase II of Cross-Border QR Code Payments between the Kingdom of Cambodia and the Lao People’s Democratic Republic, and the signing ceremony of a Memorandum of Understanding to promote cooperation between Credit Bureau Cambodia (CBC) and the Lao Credit Information Company (LCIC).