ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងធនាគារកណ្ដាលឡាវ បានរៀបចំពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការការទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអរកូតរវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានិងសាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ (ដំណាក់កាលទី២៖ ឡាវស្កេនខេអេចឃ្យូអរកូត) ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង លោកជំទាវ Bounkham Vorachit ទេសាភិបាល ធនាគារកណ្ដាលឡាវ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
តាមរយៈការដាក់ឱ្យដំណើរការការទូទាត់ឆ្លងដែនតាមឃ្យូអកូតដំណាក់កាលទី២នេះ ប្រជាជនឡាវដែលធ្វើដំណើរមកប្រទេសកម្ពុជា អាចប្រើកម្មវិធីធនាគារចល័តរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅប្រទេសឡាវដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់ថ្លៃទំនិញនិងសេវាឱ្យអាជីវករនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដោយស្កេនខេអេចឃ្យូអរកូត (KHQR Codes) បានយ៉ាងងាយស្រួល ដោយពុំចាំបាច់យកក្រដាសប្រាក់តាមខ្លួន ឬប្តូររូបិយប័ណ្ណឡើយ។

The National Bank of Cambodia and The Bank of Lao PDR organized the official launch ceremony of cross-border QR code payments between the Kingdom of Cambodia and the Lao People's Democratic Republic (Phase 2: Lao Scans KHQR Codes)
2025-12-19
On Friday, December 19, 2025, Her Excellency Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, and Her Excellency Bounkham Vorachit, Governor of the Bank of the Lao PDR, presided over the official launch ceremony of cross-border QR code payments between the Kingdom of Cambodia and the Lao People's Democratic Republic (Phase 2: Lao Scans KHQR Codes) in Phnom Penh.
The official launch of cross-border QR code payments Phase 2 now allows Lao citizens traveling to Cambodia to make payments for goods and services to merchants throughout Cambodia by scanning the KHQR Codes via mobile banking applications provided by banking and financial institutions in the Lao PDR, without the need to carry cash or exchange currencies.