លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់នៃធនាគារកណ្តាលប៉ាពូញូហ្គីណេ ដែលកំពុងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជា ដឹកនាំដោយលោកជំទាវទេសាភិបាល Elizabeth Genia នាថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។ គោលបំណងនៃទស្សនកិច្ចនេះគឺដើម្បីសិក្សាស្វែងយល់ពីបទពិសោធនៃការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជា ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថល និងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។
ក្នុងជំនួបនេះ លោកជំទាវទេសាភិបាល Elizabeth Genia បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះការទទួលបានការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅនៅកម្ពុជា និងបានលើកសរសើរពីការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសឈានមុខគេមួយនៅក្នុងតំបន់។ លោកជំទាវបានសង្កត់ធ្ងន់ពីភាពចាំបាច់នៃការលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធទូទាត់អន្តរធនាគារ ដូចដែលកម្ពុជាសម្រេចបានយ៉ាងជោគជ័យ និងសារៈសំខាន់នៃការទទួលបានកិច្ចសហការចែករំលែកបទពិសោធគន្លឹះល្អៗពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
នាឱកាសនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បានបង្ហាញការស្វាគមន៍ និងជម្រាបជូនពីការទទួលបានដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់គណៈប្រតិភូបណ្តាធនាគារកណ្តាលជាច្រើននាពេលកន្លងមក។ លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ពីវឌ្ឍនភាពល្អប្រសើរពាក់ព័ន្ធនឹងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ បន្ទាប់ពីការដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធទូទាត់អន្តរធនាគារ ដែលបានធ្វើឱ្យស្ថាប័នអន្តរជាតិនានាផ្តល់ការវាយតម្លៃខ្ពស់អំពីវឌ្ឍនភាពនៃការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការសម្រួលដល់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃនិងការធ្វើអាជីវកម្ម។
ជារួម ភាគីទាំងពីរបានឯកភាពលើការបន្តលើកកម្ពស់កិច្ចសហការឱ្យបានកាន់តែប្រសើរថែមទៀត។ បន្ទាប់ពីជំនួបនេះ គណៈប្រតិភូធនាគារកណ្តាលប៉ាពូញូហ្គីណេ ក៏បានទៅទស្សនាសារមន្ទីរព្រះស្រីឦសានវរ្ម័ន ដែលបង្ហាញពីប្រវត្តិសេដ្ឋកិច្ច និងរូបិយវត្ថុកម្ពុជាតាំងពីសតវត្សរ៍ទី១ រហូតមកទល់បច្ចុប្បន្ន ផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, welcomes the visit of the delegation from the Bank of Papua New Guinea, led by H.E. Elizabeth Genia
2026-01-14
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, welcomes the visit of the delegation from the Bank of Papua New Guinea, led by H.E. Elizabeth Genia, Governor of the Bank of Papua New Guinea, on 14 January 2026 at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building. The visit aimed to exchange experiences on Cambodia’s banking system management, the development of digital payment systems, and the promotion of financial inclusion.
During the meeting, H.E. Elizabeth Genia expressed her sincere appreciation for the warm welcome extended by the National Bank of Cambodia and commended Cambodia’s remarkable progress in digital payment systems. She emphasized the importance of strengthening interbank payment systems, highlighting Cambodia’s successful achievements, and underscored the value of experience-sharing and best practices from the National Bank of Cambodia.
On this occasion, H.E. Dr. Chea Serey warmly welcomed the delegation and shared insights on the increasing number of study visits by central banks in recent years. She highlighted Cambodia’s significant progress in advancing financial inclusion following the implementation of the interbank payment system, which has received high recognition from international institutions for its role in supporting daily life and business activities.
Overall, both sides agreed to further strengthen bilateral cooperation. Following the meeting, the delegation from the Bank of Papua New Guinea also visited the Preah Srey Ishanavarman Museum, which showcases the history of Cambodia’s economy and monetary system from the first century to the present day.