លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ជាមួយលោកស្រី Keiko Miwa ប្រធានការិយាល័យតំបន់អាស៊ីនិរតីនិងប្រជុំកោះប៉ាស៊ីហ្វិក និងសហការី នៃសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) នារសៀលថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
លោកស្រី Keiko Miwa បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង IFC និងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នាពេលកន្លងមក ព្រមទាំងការស្វែងយល់បន្ថែមពីវឌ្ឍនភាពនៃប្រព័ន្ធធនាគារនៅកម្ពុជា។ លោកស្រីក៏បានបន្ថែមថា IFC ត្រៀមខ្លួនក្នុងការសហការនានា ដើម្បីលើកកម្ពស់ដល់ការកសាងប្រព័ន្ធធនាគារនៅកម្ពុជាប្រកបដោយស្ថិរភាព និងសុវត្ថិភាព ស្របតាមស្តង់ដារអន្តរជាតិ និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវទេសាភិបាលបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហការល្អរវាងភាគីទាំងពីរនាពេលកន្លងមក និងបានថ្លែងអំណរគុណ IFC ដែលបានគាំទ្រដល់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តាមរយៈការពង្រឹងសមត្ថភាព និងជំនួយបច្ចេកទេស ព្រមទាំងបានសើ្នសុំការគាំទ្របន្ថែមទៀតដល់ការរៀបចំយន្តការគ្រប់គ្រងគុណភាពឥណទាន ក៏ដូចផ្នែកទំនាក់ទំនងគោលនយោបាយផងដែរ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, held a courtesy meeting and work discussion with Ms. Keiko Miwa, Division Director for South East Asia and the Pacific Island of the International Finance Corporation (IFC), on the afternoon of February 5, 2026, at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building.
Ms. Miwa highly appreciated the strong collaboration between the IFC and the National Bank of Cambodia to date and expressed interest in learning more about the ongoing development of Cambodia’s banking system. She also emphasized that the IFC stands ready to support initiatives that promote a stable, secure, and internationally aligned banking sector, contributing to sustainable development.
In response, Governor Chea Serey expressed gratitude for the fruitful partnership between the two parties and thanked the IFC for its continued support in capacity building and technical assistance. She also requested further cooperation in strengthening credit quality management and enhancing policy communication.